خوراک چپ
رنسانسی دیگر پیش روی جهان است…
اجلاس تهران: جایی برای دروغها و تحریفها
نوشته شده توسط سیاوش شهابی در جمعه 31 آگوست 2012

وقتی کسی بخواهد چیزی را به جای واقعیت بگذارد یا خودش را از واقعیت مخفی کند و روی آن هم تاکید کند، در زبان کردی مثلی داریم که می گوید مثل کبک سرش را زیر برف کرده. حالا این موضوعی است که در مورد رهبران جمهوری اسلامی صدق می کند. روز روشن و در مقابل چشم میلیونها نفر حرفهای دیگران را تحریف می کنند و خودشان هم دروغ می گویند. از آزادی در دنیا و ریشه کن کردن سلاح اتمی و دمکراتیک کردن سازمان ملل و ووو. به خدا و پیغمبر آویزان شدند و حکم شرعی دادند که نه دنبال بمب اتم هستند نه بمب شیمایی (در مورد این یکی هم مثلی داریم که می گوید چوب را که برداشتی گربه پا به فرار می گذارد). ظاهرا قصدشان بمب شیمایی هم هست یا شاید هم به اندازه کافی دارند. جور هم در می آید وقتی توجه کنید که رژیم اسد چنین سلاحهایی دارد.

تدارکات ایران برای برگزاری این اجلاس از جمله ایجاد یک فضای به شدت امنیتی و نظامی در استانهای مختلف کشور، تمیزکردن و هموار کردن خیابان‌ها و ساختمان‌ها و زیباسازی پارک‌های در تهران در شرایطی است که این شهر به مدت چند روز هم تعطیل و از فعالیت باز مانده. با چیزی حدود ۱۰۰ میلیارد تومان هذینه برگزاری این مراسم آنهم در حالی که ارزش و اهمیت دیپلماتیک بین المللی خاصی هم ندارد. جمهوری اسلامی سعی کرد از این دوره اجلاس غیرمتعهدها به عنوان فرصتی برای نمایش شکست تلاش‌های غرب برای انزوای سیاسی ایران به‌خاطر برنامه هسته‌ای‌اش استفاده کند.

خامنه ای در سخنرانی افتتاحیه گفت که ساختار شورای امنیت در سازمان ملل، غیرمنطقی، ناعادلانه و کاملا غیر دموکراتیک است. حالا یکی نیست از اینها بپرسد چطور می شود کشوری که یکی از بزرگترین ناقضان حقوق بشر است و در دیکتاتوری زبان زد خاص و عام است بیاید و از این حرفها بزند.  البته اتفاق غریبی هم نیافتاده. این حرفها برای سران کشورهایی زده شده که اغلب در دیکتاتوری هم ردیف خوده جمهوری اسلامی هستند. از اریتره و کره شمالی و ترکمنستان گرفته تا همان مصر و سودان و هند و پاکستان و حداقل ۲۰ کشور دیگر! +

در ایران اما هر چه سعی کردند اوضاع را آرام نشان دهند، هر چقدر سعی کردند پز دمکراتیک به خودشان بگیرند و از مدیریت جهانی حرف بزنند اما در آخر هم دبیر کل سازمان ملل دستشان را رو  کرد هم محمد مرسی رییس جمهور مصر مواضعشان را رد کرد. او از مخالفان بشار اسد دفاع کرد و در مقابل رژیم حرفهای او را سانسور و تحریف کرد.

بی بی سی در گزارشی مفصل به این سانسور و تحریف پرداخته و نوشته در حالیکه نشست افتتاحیه اجلاس سران به طور مستقیم از شبکه های تلویزیونی جمهوری اسلامی پخش می شد، ترجمه سخنان رئیس جمهوری مصر علیه حکومت سوریه در برخی از شبکه های تلویزیونی و رادیو دولتی ایران به شکلی متفاوت با متن اصلی پخش شد. آقای مرسی، در دقیقه بیست و دوم سخنرانی خود، پس از اظهار نظر در مورد وضعیت فلسطینیان گفت: “خانم ها، آقایان، همبستگی ما با مبارزات مردم عزیز سوریه علیه رژیمی سرکوبگر که مشروعیت خود را از دست داده، به همان اندازه که یک ضرورت سیاسی و استراتژیک است، یک وظیفه اخلاقی نیز محسوب می شود. این حمایت از اعتقاد ما به آینده سوریه به عنوان کشوری آزاد و سربلند منشا می گیرد. همه ما باید حمایت کامل، و نه نسبی خود را از مبارزه طالبان آزادی و عدالت در سوریه اعلام کنیم. همدلی ما باید به رویکردی سیاسی تبدیل شود که حامی گذار مسالمت آمیز به یک نظام حکومتی دموکراتیک و منعکس کننده مطالبات مردم سوریه در زمینه دستیابی به آزادی، عدالت و برابری است.” +

در مقابل، شبکه اول تلویزیون دولتی ایران که برنامه های جلسه افتتاحیه را به طور مستقیم پوشش می داد، در ترجمه اظهارات آقای مرسی گفت: “برادران و خواهران عزیز، مساله همبستگی ما با ملت سوریه علیه توطئه ای که بر ضد آن کشور جریان دارد نباید فراموش شود. این وظیفه ای اخلاقی و وظیفه ای سیاسی و راهبردی است.” در ترجمه ای که رادیو تلویزیون داخلی ایران از سخنان آقای مرسی پخش کرد، آمده است که “باید امیدوار باشیم که در سوریه، نظامی که مردمی است، باقی بماند و باید تمامی تلاش خود را برای اصلاحات به کار ببریم، باید اقدامات به صورت مسالمت آمیز صورت گیرد.”

به این ترتیب کبک سرش را زیر برف کرد اما نفهمید که بدنش بیرون است و دنیا دارد او را می بیند. چیزی که در آخر برای رژیم تهران ماند بی آبرویی بود و بس. یک شکست دیپلماسی که به زعم وجود سانسور شدید و و دروغ پردازی صدا و سیما ممکن است کمی برای رژیم مصارف داخلی داشته باشد. حالا از چند روز قبلتر برخی تحلیلگران داخلی از فرصت ایجاد شده برای رژیم حرف می زدند و می گفتند باید با یک برنامه رسانه ای باید تبلیغات وسیعی برای رژیم دست و پا کرد. ظاهرا تحریف صحبتهای دیگران در کنار یک پروپاگاند تبلیغاتی همان چیزی است که این آقایان می خواستند.