خوراک چپ
رنسانسی دیگر پیش روی جهان است…
اردوهای مرگ
نوشته شده توسط سیاوش شهابی در دوشنبه 22 اکتبر 2012

من از سال 79 تا اواخر سال 83 در سازمان دانش اموزی که ان زمان به دستور خاتمی تاسیس شد و با سر کار امدن احمدی نژاد برچیده شد کار می کردم. ان زمان من در خبرگزاری پانا فعال بودم اما پیش می آمد که به عنوان یاور مربی، در اردوهای دانش آموزی هم شرکت کنم. بارها و بارها در همان زمان این هشدار از طرف مدیران ارشد در استان و مرکز به ما داده می شد که اگر توانایی کنترل دانش آموزان را ندارید، اردویی برگزار نکنید. یادم هست آخرین باری که در یک اردوی کشوری در رامسر شرکت کردم، کاروان یکی از استانها، برای استراحت دانش اموزان در کنار رودخانه ای ایستاده بود که در همین زمان 3 نفر از دانش اموزان به داخل رودخانه رفته و غرق شده بودند.

در همان زمان هم مدیران سازمان دانش اموزی و هم وزارت آموزش و پرورش به شدت تلاش می کردند تا خود را از هر گونه مسئولیتی مبرا کنند و تقصیر را گردن سرپرستان اردوها بیاندازند. اتفاقی که همین هفته هم در مورد حادثه دلخراش کشته شدن 26 دانش آموز افتاد و مسئولان سعی کردند خود را به هر طریقی تبرعه کنند.

اين اتوبوس که جمعه شب از مناطق جنگی در استان خوزستان به شهرستان بروجن باز می‌گشت به دليل آنچه که سرعت غيرمجاز و عدم کنترل راننده اعلام شده است واژگون شد. تلفات اين حادثه بازتاب گسترده ای در رسانه های ايران و در مجلس شورای اسلامی داشته است و روز يکشنبه، ۳۰ مهرماه، نماينده اردل و فارس در سخنانی به انتقاد شديد از وزير آموزش و پرورش و فرمانده بسيج پرداخت.

واقعیت هم این است که در حین برگزاری این اردوها، استانداردهای حفاظتی در قبال دانش آموزان و خودرو به هیچ وجه رعایت نمی شود. معمولا راننده اتوبوس (مثل هر راننده دیگری در ایران) قوانین راهنمایی را رعایت نمی کند و سرعت مجاز نیز که در این اردوها بسیار اهمیت دارد، رعابت نمی شود. شرایط نامناسب جاده ها و عدم کنترل مناسب دانش اموزان در داخل خودرو نیز یکی دیگر از عوامل حوادث است.

این گزارش در مورد حادثه کشته شدن 26 دانش آموز در اردوی راهیان نور را هم بخوانید هم بشنوید.