خوراک چپ
رنسانسی دیگر پیش روی جهان است…
از عمر بشير تا سران رژيم اسلامي!
نوشته شده توسط سیاوش شهابی در یکشنبه 15 مارس 2009

در چهارم مارس 2009، سرانجام پس از سه ماه بررسي حقوقي، ديوان جهاني لاهه، حكم جلب و بازداشت عمر بشير، ديكتاتور سودان را به اتهام «جنايات جنگي و جنايت عليه بشريت» صادر كرد. حكم جلب بشير، نخستين اقدام ديوان لاهه عليه رهبر كشوري است كه هنوز در قدرت قرار دارد و از اين جهت تاريخي تلقي مي‌شود. عمر بشير به دليل كشتار صدها هزار نفر از مردم دارفور و كوچاندن اجباري ميليون‌ها نفر از ساكنين اين منطقه تحت پيگرد بين‌ لمللي قرار گرفته است.

دادستان كل دادگاه لاهه نيز در ميان خبرنگاران گفت: من از سوي شوراي امنيت مسئوليت تحقيق در خصوص جنايت‌هاي دارفور را بر عهده گرفتم،‌ قبل از من كسي در اين خصوص تحقيق نكرده بود. ما تصاوير و شاهدان عيني در اختيار داريم كه دال بر آن است كه عمر البشير به احمد هارون، وزيرش دستور داده است كه به افراد بي‌گناه در دارفور حمله كنند و آن‌ها را بكشند و به زنانشان تجاوز كنند و اموالشان را به غارت ببرند. اين عمليات بارها تكرار شده! اوكامپو افزود: ما دلايلي در اختيار داريم كه نشان مي‌دهد عمر البشير شخصا در آموزش و آماده سازي شبه نظاميان جنجاويد دست داشته و خود شخصا برخي عمليات‌ها را اداره ‌كرده است. وي ماه‌ها ساكنان روستا‌هاي دارفور را گرسنه نگه ‌داشته است. احمد هارون هم عمليات‌ها را به عنوان وزير امور انساني اداره مي‌كند و آن‌ها امروز آماده نابودي اين قبايل از طريق گرسنه نگه داشتن و تجاوز به آن‌ها هستند. اگر آنها معتقدند كه من مدركي ندارم، چرا به دادگاه نمي‌آيند تا بي‌گناهي‌شان را ثابت كنند. من همواره مي‌خواستم كه عمر البشير را متهم معرفي نكنم اما اسناد و مداركي كه به دست آوردم نشان داد عمر البشير متهم اصلي اين جرايم است.

گاردين نيز در يكي از گزارشهاي خود، از قول یک سرهنگ فراری ارتش سودان از دستور مستقیم تجاوز به زنان و قتل کودکان در دوران خدمتش در سودان خبر داد. این دستور در سال ۲۰۰۳ هنگام حمله روستایی در جنوب دارفور صادر شد. این سرهنگ که اکنون از مخالفان دولت سودان است تصمیم گرفته است علیه حکومت سودان افشاگری کند. او پس از حملات آوریل ۲۰۰۳، از مشارکت در حملات خودداری کرد. پس از فرار از خدمت، پاهای او را با لاستیک خودروی شعله ور سوزاندند. او نهایتا موفق شد به نیروهای شورشی عیله دولت بپیوندد، پیش از آنکه کشور را ترک کند. او که همچنان کابوس می بیند و تحت درمان روانی است می گوید که بدترین صحنه، صحنه تجاوز به کودکان بود. صحنه ای که او هیچگاه فراموش نخواهد کرد. او از تصمیم دادگاه جنایتکاران جنگی برای دستگیری عمر البشیر، رییس جمهور سودان حمایت می کند.

دادگاه لاهه به درست و دقيقا دست به كاري زده كه همه انتظارش را داشتند. عمر بشير اولين جنايتكاري نيست كه به اين دادگاه امده و آخري هم نخواهد بود. انچه كه اما امروز اهميت دارد، صدور حكمي است كه راه را براي به دادگاه كشاندن ديگر جنايتكاران و بخصوص جنايتكارن حاكم در ايران فراهم اورده. سران رژ‍يم جنايت كار اسلامي و تك تك اينها بايد به خاطر قتل عام زندانيان سياسي از سالهاي 60 تا 67 و بخصوص تابستان 67 و كشتار بيش از 5 هزار نفر در طول تنها چند روز به دادگاه كشيده و محاكمه شوند. اسناد اين جنايت، اين هلوكاست اسلامي سالهاست كه منتشر و افشا شده و گورستان خاوران كه يكي از شناخته شده ترين گورستانهاي جمعي در ايران است نيز معتبر ترين كدركي است كه امروز در اختيار همه گان است. حكم جلب بشير يكبار ديگر لزوم  تلاشي صد چندان براي شناسایی و شناساندن آمران، طراحان و مجریان کشتار زندانيان سياسی در سالهای دهه 60 و مبارزه برای برپاکردن دادگاهی بين المللی به قصد محاکمه ی آنها را گوشزد نمود.

لنگه كفشي براي احمدي ن‍ژاد!

بعد از ظهر روز چهارشنبه چهاردهم اسفند محمود احمدی نژاد رئیس جمهور رژيم اسلامي برای دیداری یک روزه به ارومیه سفر کرد. احمدی نژاد حوالی ساعت ۲ بعد از ظهر با کاروانی از اسکورت از فرودگاه اورمیه حرکت کرده و با طی مسیری نسبتاً طولانی برای سخنرانی در استادیوم تختی شهر ارومیه حضور یافت. مثل هميشه سفر احمدی نژاد به شهر ارومیه دارای حاشیه های بسیاری بود اما مسئله بسیار مهمی که مردم را متعجب و شوکه نمود، پرتاب کفش و اشیای مختلف به سوی احمدی نژاد و برخورد با اتومبیل همراهان احمدی نژاد و عکس العملل غیر قابل تحمل آنها بود. هنگام عبور کاروان احمدی نژاد به سمت استادیوم٬ پیرمردی که برای دادن نامه ای به احمدی نژاد وارد خیابان شده بود با اتومبیل همراهانش تصادف كرد ولی همراهان و محافظان وی بدون توجه به راه خود ادامه دادند که مردم از پیاده رو به خیابان سرازیر شده و جلوی اتومبیل ها را گرفتند. وقتی که آمبولانس کاروان از کمک به پیرمرد زخمی خودداری نمود بین مردم و نیروهای لباس شخصی همراه کاروان برخورد مختصری صورت گرفت. در نهایت با هو کردن مردم آمبولانس مجبور به انتقال پیرمرد زخمی به بیمارستان شد. در حرکت اعتراضی ديگري وقتی احمدی نژاد از اتومبیل روباز به سوی مردم دست تکان می داد از ميان جمعيت لنگه کفشی به سوی احمدی نژاد پرتاب شد. مأموران به سوی مردم هجوم بردند ولی علیرغم جستجوی فراوان موفق به دستگیری کسی نشدند و بعد از اندکی فرد دیگری نیز کلاه سیاه رنگی به سوی احمدی نژاد پرتاب کرد. همه مردم شاهد این حرکات اعتراضی بودند و این موجب شد که اتومبیل احمدی نژاد به سرعت از محل فاصله بگیرد.

هنوز مشحص نیست که در جریان اين کفش پراني به هاله احمدی نژاد هم آسیبی رسیده یا نه اما برخی منابع مطلع که همینطوری بیخود و بی جهت نخواستند نامشان فاش بشود سفر احمدی نژاد به ارومیه را کاملاً پربار و موفقیت آمیز ارزیابی کردند. در این سفر بدون نیاز به شام نهار و مدرسه و پادگان استقبال از احمدی نژاد بقدری زیاد بود که هواپیمای حامل ایشان ناچار شد چند بار در هوا توقف کند. خودروی احمدی نژاد نیز که برای طی یک مسیر ۳۵ متری ۴۸ ساعت در راه بود در طول مسیر از قسمت آینه بغل به چند نفر مالید. توضیحاً اینکه مالش یکی از دستاوردهای سفرهای استانی است که به همین دلیل در پایان هر سفر به احمدی نژاد بهش میگویند مالیدی! احمدي نژاد در واكنش به اين كفش پراكني اعلام كرد: بوش جا خالي داد كفش به ما خورد!

البته اين اولين باري نيست كه احمدي نژاد با لنگه كفش استقبال مي شود، قبلا دانشجويان پلي تكنيك در روزي پرشكوه ضمن فاشيست خواندن احمدي نژاد لنگ كفشي هم بسويش پرتاب كرده بودند!…