خوراک چپ
رنسانسی دیگر پیش روی جهان است…
استیضاح وزرا، جنگ جناحی ادامه دارد
نوشته شده توسط سیاوش شهابی در دوشنبه 27 آگوست 2012

وزير آموزش و پرورش، وزير كار، وزير كشاورزي و وزير صنعت ، معدن و تجارات، وزرايي بودند كه نام آنها در ليست استيضاح بهارستان نشين ها قرار دارند و حالا بعد از پایان تعطیلات مجلس قرار است دوباره مورد بررسی قرار بگیرند.

سایت آفتاب در این مورد نوشته است:  وزير آموزش و پرورش به دليل اقدام غیرقانونی استخدام ۵ هزار معلم قرآن و ۱۵ هزار نیروی خدماتی، زير تيغ استيضاح قرار داشت. وزير كار هم كه به دليل ماجراي كش دار سعيد مرتضوي و رياستش در سازمان تامين اجتماعي از مجلس هشتم تا مجلس نهم همچنان مورد موشكافي بهارستان نشين ها قرار دارد و دليل امكان استيضاح وزير كشاورزي و وزير صنعت هم وارات بي رويه، گراني و و ضعيت بد كشاورزي عنوان شده بود. حالا اما به نظر مي رسد بايد به اين ليست نام دو وزير ديگر را هم اضافه كرد. وزير ورزش و وزير نفت. +

اما آیا واقعا موضوع این استیضاحها همان است که می گویند؟ یعنی واقعا رفتار وزیر اموزش و پرورش در قبال استخدام ۵ هزار معلم یا وزیر کار به خاطر سعید مرتضی و گرانی و وضع بد کشاورزی دلیل استیضاح وزیر کشاورزی است؟ مگر نمی گفتند مجلس جدید و رای مردم به اینها نشاندهنده مخالفت مردم با استیضاح وزرای دولت احمدی نژاد بود؟ پس چه شده هر روز خبر استیضاح یک وزیر منتشر می شود؟

جنگ و کشاکش کنونی در داخل نظام که بلافاصله پس از خیزش انقلابی مردم در سال ٨٨ و ادامه صف بندیهای مرتبط با آن فرا رسید، برای جمهوری اسلامی تا حالا بسیار تعیین کننده و مهلک بوده است. جامعه هنوز در فضای بعد از انقلاب ٨٨ و سرکوبها بسرمیبرد و بشدت خشمگین و معترض است و از هر دو سوی این کشاکش بشدت نفرت دارد. در این فضا جمهوری اسلامی که در برابر جامعه ملتهب تلاش میکرد خود را یک دست نشان دهد، از راس آن شکاف برداشته و این برای مردم بسیار خوشحال کننده است. اینکه نزاعهای کنونی با فاصله کمی از جنگ و کشاکشهای قبلی جلو می آید باعث میشود که بر صفوف حکومت تاثیرات خرد کننده تری داشته باشد و فضای کل حکومت از بالا تا پایین را در برابر مردم در حالت دفاعی قرار دهد.

در این مورد روزنامه اعتماد هم گزارشی دارد با عنوان دو مجلس و یک دولت اصولگرا که به بررسی تعامل بین دو مجلس قبلی و دولت احمدی نژاد پرداخته است. در قسمتی از این گزارش آمده که عملكردهاي مجلس هشتم در همان سال‌هاي اوليه تا اندازه یی نشان داد كه با مجلس هفتم متفاوت است و قصد ندارد كه همچون مجلس هفتم فرزند خلف دولت باشد. هر اندازه مجلس اصولگراي هفتم تلاش مي‌كرد اختلافات خود با دولت اصولگراي احمدي‌نژاد را سرپوش بگذارد مجلس اصولگراي هشتم اين مدارا و صبر را نداشت و در موارد گسترده‌يي به اعتراض از دولت پرداخت هرچند كه همين اعتراضات به عقيده بسياري از صاحب نظران كافي نبوده است. نكته‌يي كه در مجلس هشتم به شدت به چشم آمد پادرمياني و وساطت‌هاي مقامات ارشد نظام در اختلافات ميان دولت و مجلس بود. از استيضاح وزرا گرفته تا ارائه لايحه برنامه از مواردي بود كه با وساطت و توصيه‌ها حل و فصل شد كه شايد اگر با اين وساطت‌ها صورت نمي‌گرفت اختلافات دولت و مجلس جلوه و سر و صداي بيش‌تري داشت. +

به این ترتیب موضوع دعواهای جناحی ایران با پا درمیانی مقامات ارشد که البته بیشتر خمانه ای بوده، کمی آرام می گیرد ولی ظاهرا این آرامش چندان طولانی مدت نبوده. این کشاکش تا همینجا این فضا را دامن زده است که گویی حکومت اسلامی جمع بشو نیست. مدام از نزاع به نزاع حرکت میکند. حتی دیگر تعیین مرز جناح بندی ها هم ساده نیست. یک درهم ریختگی تمام عیار. دست اندرکاران و حتی بدنه جمهوری اسلامی با شروع این جنگ احساس میکنند که فرصت نفس کشیدن ندارند. دوباره باید میان دوست و دشمن یارگیریهای تازه ای بکنند. آنها که تا دیروز یار غار امام بودند، امروز به منافق و فتنه جو و خائن و هتاک تبدیل شده اند. دوباره باید دست قدرتهای استکباری را در آستین افراد بالای حکومت نشان دهند و این کل تبلیغات حکومتی ها را حتی برای صفوف خودشان هم مشمئز کننده مینماید. سایتهای حکومتی این روزها بدرجات زیادی این فضا را منعکس میکنند و موعظه و نصیحت و خط کشی و هشدارها از همیشه بیشتر است.