خوراک چپ
رنسانسی دیگر پیش روی جهان است…
المپیک… المپیک!
نوشته شده توسط سیاوش شهابی در شنبه 28 جولای 2012

از دیشب رسما المپیک لندن آغاز شد. انصافا مراسم افتتحایه این دوره واقعا عالی بود. از نمایش انگلیس دوران فئودالیزم تا انگلستان صنعتی! نمایشی وهم انگیز از تلاش سنگین کارگران و نظرات سرمایه داران با آن کلاههای دراز و معروف انگلیسی. نمایش عالی مستربین و صدالبته دلقک بازی جیمز باند و ملکه! (این یکی دیگر واقعا نوبر بود مخصوصا اینکه برای این یکی یکدانه عصر پادشاهی شعر خدا ملکه را حفظ کند هم خوانده شد!)

همه چیز عالی بود و من فکر می کردم دنی بویل کارگردان نمایشی استثنایی تدارک دیده باشد. مراسمی که بیش از ۸۰ میلیون پوند، یعنی دو برابر آنچه برآورد شده بود برای توپ ترکاندن این آبرو داری بریتانیایی، هزینه برداشته است.

ورود مشعل هم در نوع خودش جالب بود. دیوید بکام سوار بر یک قایق رودخانه تایمز را طی کرد و سپس آن را به یک حمل کننده داد تا او نیز مشعل را به درون ورزشگاه بیاورد. پنج ورزشکار جوان دور افتخار زدند تا مشعل در مرکز زمین روشن شود. برای اولین بار بود که می دیدیم مشعل المپیک به این سبک زیبا روشن شود. بصورت چرخان چند مشعل کوچکتر روشن شد و انگار یک گل باز به حالت غنچه در بیاد مشعل اصلی فروزان شد. عکسهای افتتاحیه را می توانید اینجا ببینید.

در آخر هم اجرای قطعه موزیک رویایی Hey Jude از پل مک کارتنی (خواننده گروه قدیمی بیتلز) همه چیز را تکمیل کرد. دویچه وله گزارش جذابی در مورد مراسم افتتحایه دارد که پیشنهاد می کنم بخوانید.

لینکهای زیر مدخلهایی است برای کسب اطلاعات بیشتر:

سایت رسمی بازیهای المپیک ۲۰۱۲ : www.london2012.com
کانال یوتوب بازیها: youtube.com/user/london2012
فیس بوک بازیها: facebook.com/london2012
تویتر بازیها: twitter.com/london2012