خوراک چپ
رنسانسی دیگر پیش روی جهان است…
ایران تریبونال!
نوشته شده توسط سیاوش شهابی در سه‌شنبه 26 ژوئن 2012

مرحله اول دادگاه بین المللی ایران تریبونال بالاخره بعد از مدتها تلاش و پیگیری ۱۸ تا ۲۲ ژوئن در لندن برگزار شد و قرار است مرحله دوم ان نیز در اکتبر در شهر لاهه برگزار شود. این دادگاه که با تلاش دها نفر از فعلان سیاسی، حقوق بشر و وکلای بین الملیی برگزار شد، تلاش دارد تا به بررسی قتل عام هزاران زندانی سیاسی که در دهه ۶۰ و بخصوص تابستان ۶۷ توسط رژیم جمهوری اسلامی در دادگاهای چند دقیقه ای و بدون وکیل مدافع و امکان دفاع حکم اعدام گرفتند و این حکم در موردشان اجرا شد بپردازد.

در خلال دهه ۶۰ بیش از ۲۵ هزار زندانی سیاسی در زندانهای رژیم جمهوری اسلامی اعدام شدند که تنها در تابستان ۶۷ بیش از ۴ هزار نفر در یک نسل کشی اعدام شدند. اکنون دادگان ایران تریبونال برگزار می شود تا این جنایت از لحاظ حقوق مورد بررسی قرار گیرد و توجه جهانیان را به آنچه که در ایران می گذرد بیش از پیش جلب کند.

ویدیو زیر مربوط به برگزاری این دادگاه در شهر لندن است. تلویزیون من و تو۱ نیز در اقدامی بجا، گزارشی از این دادگاه به همراه مصاحبه با ایرج مصداقی را از برنامه من و تو پلاس پخس کرد و روز بعد نیز (امروز) مجددا در همین برنامه با دو تن از اقوام چند زندانی سیاسی اعدام شده مصاحبه کرد. برنامه اول / برنامه دوم هر دو برنامه را می توانید داونلود کنید.

.
برای اطلاعات بیشتر این نوشته از سعید صالحی‌نیا و این مصاحبه با ایمان شیرعلی و مرسده قائدی بسیار مفید است.