خوراک چپ
رنسانسی دیگر پیش روی جهان است…
این سعه صدر دروغین
نوشته شده توسط سیاوش شهابی در شنبه 1 سپتامبر 2012

محمدجواد لاریجانی در واکنش به اظهارات محمد مرسی، رئیس جمهور مصر و بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل در اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها گفته است که این بیان نظرات مخالف “بزرگی و سعه صدر” ایران را نشان می دهد. ما ماندیم و این سوال که یعنی اگر سعه صدر نداشتند لابد آنها را مثل خیلیهای دیگر که مخالف این نظام هستند زندانی می کردند یا اعدام؟ طبیعی است وقتی مشتی لمپن سکاندار هدایت یک حکومت شوند از این بهتر نمیشود.

جمهوری اسلامی که برنامه ریزی فراوانی برای نهایت استفاده از اجلاس عدم تعهد در تهران کرده بود، در نهایت با رسوایی فراوان به آن هم پایان داد. رسوایی تحریف سخنان محمد مرسی و انتقاد صریح بان کی مون از وضعیت حقوق بشر در ایران. به قول معروف هر چه ریسیده بود پنبه شد!

در کنار این رسوایی اما تلاش مضبوحانه جریان سبز برای برجسته کردن وضعیت رهبران خود گمارده این جنبش هم جالب بود. آنها تلاش کردند تا وضعیت موسوی و کروبی را بیش و قبل از وضعیت دیگر زندانیان سیاسی و اوضاع نابسامان کشور برجسته کنند. تلاشی که در کنار فراخوان شعارهای شبانه مذهبی البته نتیجه ای هم نداشت. در پست قبلی نوشته بودم هرچقدر از خواسته های توده ای مردم دور باشید و هر چقدر در درک و پیش بینی این خواسته عقب باشید امکان رهبری و سازماندهی جامعه را هم از دست می دهید. اصلاح طلبان در این مسیر حرکت می کنند. آنها نه علاقه ای به تغییر در نظام کشور دارند و نه قولش را به کسی داده اند. انها بین زندانیان سیاسی مرز بندی می کنند و بیشتر به دنبال خودیها هستند. چنین چیزی از جانب مردم قابل قبول نیست.

علاقه ای به پرداختن به این موضوع ندارم.