خوراک چپ
رنسانسی دیگر پیش روی جهان است…
برگزاری مراسم نمایشی روز جهانی کارگر در تهران
نوشته شده توسط سیاوش شهابی در دوشنبه 30 آوریل 2012

ايلنا: به گزارش خبرگزاری ایلنا، در پي عدم صدور مجوز راهپيمايي روز كارگر در تهران، مراسمی در ورزشگاه شهيد معتمدي برگزار شد.

این روالی است که خانه کارگر و اوامل شوراهای اسلامی کار چند سالی است مشغول آن هستند و با دست چین کردن جمعی از کارگران ( اغلب هم بازنشسته ) اقدام به برگزاری مراسم نمایشی روز جهانی کارگر می کنند. این در حالیست که در سال ۸۷ در شرایطی که جمعی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد و نیز فعالین اتحادیه آزاد کارگران ایران جهت حضور در این مراسم در محل ورزشگاه حاضر شدند، از حضور آنها به شدت جلوگیری و تهدید به بازداشت شدند. #

این البته رویه همه ساله رژیم اسلامی و عوامل خانه کارگر و شوراهای اسلامی کار در برخورد با فعالین مستقل کارگری بوده است. تهدید، بازداشت و ضرب و شتم حاضرین در مراسمهای روز جهانی کارگر بخشی از تلاشهای رژیم برای به سکوت وادار کردن کارگران از رسیدن به مطالباتشان است.

در همین رابطه، امروز اتحادیه آزاد کارگران ایران به مناسبت روز جهانی کارگر قطعنامه ای صادر نمود کی طی آن به وضعیت کارگران ایران اعتراض شده و مطالباتی را نیز بیان نموده اند. در این قطعنامه امده است:

اول مه امسال بر متن بحران اقتصادی و جهانی شدن بیش از پیش تهاجم به زندگی و معیشت کارگران در پهنه گیتی و بر متن عروج جنبش اشغال وال استریت و اعتراضات لاینقطع کارگری در اقصی نقاط دنیا، کارگران جهان خیابانها را بیش از همیشه به تسخیر خود در خواهند آورد و جهان آکنده از فریاد برابری خواهی کارگران و جمعیت 99 درصدی ها خواهد شد. رقم خوردن چنین وضعیتی در گستره ای جهانی در حالی است که ما کارگران ایران نه تنها به نحو کم سابقه ای با سخت ترین شرایط معیشتی و اقتصادی مواجه هستیم بلکه حق هیچ اعتراض متشکل و سازمانیافته ای را نیز به وضعیت موجود نداریم. در طول سه دهه گذشته، قراردادهای موقت و سفید امضا را بتدریج نهادینه کردند، افت قدرت خرید هر ساله کارگران را از طریق افزایش ناچیز دستمزدها نسبت به تورم موجود به امری عادی بدل نمودند، دست کارفرمایان را در عدم پرداخت بموقع دستمزدها و اخراج کارگران باز گذاشتند، شکل گیری و دوام و بقا تشکلهای مستقل کارگری را به مسئله ای بسیار پر هزینه برای رهبران و پیشروان کارگری بدل کردند. اما با اینحال و علیرغم شرایط بسیار مشقت باری که بر کارگران در طول سالهای گذشته تحمیل شده است گردانندگان جامعه هیچ توقفگاهی را در تهاجم به حداقل معیشت و زندگی ما کارگران برای خود قائل نشده اند و نیستند، بطور دائمی و هر ساله و هر روزه با ارائه طرح و اجرای مصوبه ای، سفره خالی ما کارگران را خالی تر میکنند. عدم پرداخت دستمزدها، ناامنی شغلی و بیکار سازی کارگران از حد و حدود سالهای گذشته بسیار فراتر رفته است، همزمان و به موازات اجرای فاز اول طرح قطع یارانه ها، طرح اخذ ارزش افزوده را بر روی هر آن چیزی که می پوشیم و می خوریم و می نوشیم به اجرا در آوردند و به این وسیله بطور میانگین ماهیانه 5/4 درصد از حداقل دستمزد دریافتی زیر خط فقر ما، در حال واریز شدن به خزانه دولت است. با اجرای فاز اول قطع یارانه ها و در حالی که هزینه های زندگی در طول دو سال گذشته چندین برابر افزایش پیدا کرده است عملا بیش از گذشته اقدام به کاهش حداقل دستمزدها کرده اند. به ضرر کارگران به قوانین بیمه بیکاری و بازنشستگی دست برده اند و علاوه بر همه اینها در حال حاضر وزارت کار نیز با تهیه پیشنویس اصلاحیه ای بر روی قانون کار موجود، در صدد تغییرات ضد کارگری تر در آن است.

متن کامل قطعنامه را از اینجا بخوانید.