خوراک چپ
رنسانسی دیگر پیش روی جهان است…
بیداری مرغی!…
نوشته شده توسط سیاوش شهابی در سه‌شنبه 24 جولای 2012

اعتراض دیروز مردم نیشابور که از تجمع در صف تهیه مرغ شروع شد، بلافاصله با پیوستن تعداد قابل توجهی از جوانان و مردم عاصی به یک تظاهرات وسیع و تمام عیار علیه فقر و گرانی و حکومت تبدیل شد. مردم میدان مرکزی شهر را در تصرف خود گرفتند و شعار میدادند ننگ بر این گرانی و امکان هر نوع عکس العملی را از نیروهای سرکوب حکومت سلب کردند. این تظاهرات انفجار خشم عمیقی است که همه جا شعله خواهد کشید.

اتفاقی که افتاده اصلا عجیب نیست و راستش این فتنه ایست که مدتهاست خوده عوالم رژیم بارها از آن یاد کرده اند و بهمدیگر در این مورد هشدار داده اند. بحران اقتصادی حکومت حالا وارد فاز جدیدی می شود. فازی که در آن مردم دیگر تحمل سیاستهای اقتصادی نادرست دولت را بر نمی تابند. به بحران گرانی باید بحران بیکاری و غذا را هم که با توجه به تحریمها تا مدتی دیگر دامن حکومت را خواهد گرفت را نیز افزود.

در همین رابطه طنز نویس خبرآنلاین با اشاره به یکی از گفته های احمدی نژاد که اعلام کرده بود ایران رتبه ۱۷ اقتصاد جهان است و تا سال آینده به رتبه پانزده خواهد رسید نوشته است: کاش حالا که به این حد از شکوفایی اقتصادی رسیده‌ایم، آقای رئیس‌جمهور می‌فرمودند که در اقتصاد پانزدهم دنیا مرغ کیلویی چند است؟ می‌خواهیم ببینیم اگر بانک مرکزی طرح پیش‌فروش ران و سینه مرغ را برای تحویل در اواسط سال 92 اجرا کرد و ما فرضاً ران ، کتف ، بال و سینه پیش خرید کردیم، چقدر ارزش افزوده خواهیم برد؟

تعدادی از دوستان وبلاگ نویس در طول چند هفته گذشته این تحلیل را داده بودند که این گرانی مرغ برای جمهوری اسلامی ختم بخیر نخواهد شد. باید دید این وضعیت تا بکجا خواهد رفت. آیا این واقعه می تواند سرمشق دیگر شهرهای ایران باشد و یک روز صبح، بجای خروس، مرغ مردم را از خواب بیدار کند و آنها را به خیابان بفرستد؟

ویدیوی بالا را منابع سازمان جوانان کمونیست فرستاده اند و این توضیحات را هم داده اند:

شعار “ننگ بر گرانی” در اعتراض امروز مردم نیشابور. مردم نیشابور علیه گرانی به خیابانها و یکی از میادین مرکزی شهر آمدند. تجمعی اعتراضی بصورت خودجوش در مقابل یک مرغ فروشی در یکی از میادین اصلی شهر شکل گرفت که رفته رفته بر تعداد معترضین افزوده شد بطوری که پلیس و نیروهای امنیتی در متفرق کردن افراد حاضر ناتوان شدند و فقط تا پایان تجمع اعتراضی که چند ساعت به طول کشید نظاره گر بودند . به گفته یکی از حاضران در این تجمع اعتراضی نیروهای ضد شورش نیز در یکی از کوچه های اطراف مستقر شدند ولی بخاطر جمعیت زیاد از هرگونه دخالت پرهیز کردند.