خوراک چپ
رنسانسی دیگر پیش روی جهان است…
تشدید فضای امنیتی در تهران و سایر شهرها
نوشته شده توسط سیاوش شهابی در یکشنبه 26 آگوست 2012

چند روز پیش برای یک مسافرت کوتاه از سنندج خارج شدم و در میان راه حضور سنگین نیروهای انتظامی در ورودی شهرهای مختلف کاملا چشمگیر بود. در طول مسیر هر پاسگاه انتظامی کنار جاده ای هم یک ایست بازرسی ایجاد کرده بود و به کنترل کامل و بسیار سختگیرانه خودروهای عبوری و مخصوصا خودروهایی که سرنشینانش جوانان بودند می پرداختند. در طول این چند سال برای اولین بار بود که چنین فضای سنگین امنیتی بوجود می آمد. دلیلش هم آماده باش این نیروها بخاطر برگزاری اجلاس کشورهای عضو عدم تعهد در تهران است.

بر اساس گزارشها فضای امنیتی در تهران نیز بسیار سنگین است. سپاه پاسداران که به همراه پلیس و نیرو‌های بسیج برقراری امنیت این اجلاس را بر عهده دارد٬ از چند شب پیش در مراکز اصلی شهر تهران اقدام به راه‌اندازی پست‌های ایست و بازرسی کرده است. حضور انبوه نیروهای پلیس در سطح خیابانهای پایتخت به قدری عجیب است که چنین بنظر می رسد ایران کشوری همچون عراق و افغانستان درگیر جنگ و تروریسم است چرا که وجود چنین جو امنیتی فقط در چنین کشورهایی به ذهن می رسد نه کشوری همچون ایران.

رژیم تهران شاید تنها حکومت در دنیا باشد که چنین فضای امنیتی را صرفا از ترس شکل گیری اعتراضات خیابانی ایجاد کرده و نه ترس از حملات تروریستی. جمهوری اسلامی خود یکی از عوامل تروریسم در دنیاست. قرار نیست کسی علیه خودش اقدام کند. این ترس از شکل گیری اعتراضات مردمی است.

ارتش و سپاه پاسداران اعلام کرده اند که دهها مانور “مقابله با حملات تروریستی” در تهران  در حال برگزاری است. ناجای تهران اعلام کرده است که بنا به درخواست مقامات بالای نظام و برای هر چه بهتر برگزار کردن  این نشست، شهر تهران باید “زیبا سازی فوری” بشود. در همین راستا نیروی انتظامی و شهرداری تهران به همراه ارگانهای شهری حکومت فقط در طول همین چند رز بیش از ۹ طرح  در مورد “پاکسازی مناطق آلوده تهران” را به اجرا درآورده اند. صدها کارتن خواب و بی خانمان را از تهران جمع آوری کرده و به مکانهای نامعلومی انتقال داده اند. در اقدامی دیگر و به بهانه اجرای طرح “امنیت محله محور” بیش از ۷۰۰ نفر به جرم “اعتیاد” دستگیر شده اند. در ادامه حمله به دستفروشان و فروشندگان دوره گرد، میدانهایی که کارگران فصلی در آنجا برای پیدا کردن کار جمع می شوند، جمع شده و به مکانهایی در خارج تهران انتقال داده شده اند. شهرداری تهران و مسئولان برگزاری نشست غیر متعهدها در وزارت خارجه رژیم رسما اعلام کرده اند که تا به امروز صدها میلیاردتومان هزینه برای این کار اختصاص داده اند.

جمهوری اسلامی در نظر دارد از فرصت برگزاری اجلاس غیر متعهدها در تهران، برای سیاستهای ارتجاعی و ضد انسانی اش موقعیتی دست و پا نماید. مردم ایران هیچ نفعی در برگزاری این نشست ندارند. اما تا همینجا تنها چیزی که نصیب مردم شده، تشدید فضا و جو امنیتی، تهدید و سرکوب های بازهم بیشتر. در شرایطی که دولت از ارائه کمترین کمک به بازماندگان زلزله آذربایجان خودداری کرده است، هزینه برگزاری اجلاس “غیرمتعهد ها” بیش از یک هزار میلیارد تومان تخمین زده شده است. این در حالیست که با این هزینه می توان برای تمام زلزله زدگان (چیزی حدود ۱۰۲ هزار نفر) که در چادر زندگی می کنند مسکن مناسب و مدرسه و بیمارستان ساخت.