خوراک چپ
رنسانسی دیگر پیش روی جهان است…
تلگرام و داستان CDN
نوشته شده توسط سیاوش شهابی در دوشنبه 31 جولای 2017

قطعا اخبار مربوط به انتقال سرورهای تلگرام به ایران رو شنیدین که خوب البته این اخبار تکذیب شدن و پاول دورف صاحب تلگرام هم تاکید کرده که هیچ سروری به ایران نرفته بلکه تلگرام برای ارتقای سرعت دسترسی کاربران، از یکسری سرورهای موسوم به CDN استفاده می کنه. CDN مخفف Content Delivery Networks به معنای شبکه های تحویل محتوا هست. یعنی کارکرد همون پستچیهای قدیمی! اونها پاکت نامه رو برای شما میارن، اما تفاوت این سرورها با پستچیهای قدیمی اینه که اولا نمی تونن پاکت نامه رو باز کنن و اگر هم باز کنن نمی تونن محتویاتش رو بخونن. خیلی خیلی ساده تر بخوام بگم، این شبکه ها رو میشه به یاتاقان تشبیه کرد که کارش کاهش اصطکاک هست. در اینترنت هم ما اصطکاک داریم. شما هر چیزی رو که از اینترنت دریافت می کنید، هر چیزی، از یک پهنای باند مشخصی عبور می کنه. پهنای باند رو میشه به یک اتوبان تشبیه کرد. اتوبان هر چقدر هم بزرگ باشه، حجم مشخصی از خودروها می تونن ازش عبور کنن.

حالا مهندسین برای اینکه اصطکاکهای درون اینترنت رو کاهش بدن، این شبکه رو ایجاد کردن تا بخشی از اطلاعات رد و بدل شده، بصورت مداوم از روی سرور اصلی دریافت نشه تا هم پهنای باند سرور از بین نره و هم در سرعت و زمان دسترسی کاربر به اطلاعات صرفه‌جویی بشه.

مثلا اگر یک ویدیو روی یکی از کانالهای تلگرامی قرار میگیره، لازم نیست هر کاربری که خواست این ویدیو رو ببینه، فایلش از روی سرورهای اصلی تلگرام دانلود بشه. در واقع وقتی پیش از این کاربری از یک شبکه اون ویدیو رو دیده، اون فایل روی سرور پشتیبان واسط درون اون شبکه قرار میگیره و کاربران بعدی خیلی سریعتر می تونن ویدیو رو دریافت کنن. تعداد این سرورهای واسط می تونه دهها یا صدها سرور باشه.

خوب تا اینجا یک نکته مشخص شد که این اطلاعات، لزوما اطلاعات عمومی هستن. خوده تلگرام در توضیح استفاده از CDN گفته که «نقاط ذخیره سازی CDN بخشی از سرور اَبری تلگرام نیستند. CDNها فقط برای ذخیره‌سازی فایل‌های پر طرفدار از کانال‌های پر بازدید استفاده می‌شوند. اطلاعات خصوصی و شخصی هرگز به آنها راه پیدا نمی‌کنند.» خیلی از وبسایتهای بزرگ هم از این سرویس استفاده می کنن. از بی بی سی فارسی گرفته تا رادیوفردا و صدای آمریکا و دهها وب سایت حقوق بشری دیگه. برای اینکه بتونن با سرعت بیشتری کاربرانشون رو پوشش بدن. اما اطلاعات حساس دیگه مثل مشخصات کاربری ادمینهای سایتها روی این سرویسها قرار نمیگیره و دلیلش هم پروتکلهای خاصی هست که روی این سرورها اجرا میشه.

حالا ممکنه بخشی از این اطلاعات روی سرورهای CDNای قرار بگیره که در ایران هستن. نکته مهم این هست که اطلاعات روی این سرورها هم در هر حال رمزنگاری شده هستن و برای شخصی ثالث که به اونها دسترسی پیدا می کنه قابل خوندن نیستن. البته امنیت شبکه های CDN بطور کامل تضمین شده نیست اما پروتکلهایی که در این شبکه ها استفاده میشه حد زیادی از امنیت رو تضمین کردن.

شرکتهای زیادی از جمله گوگل، آمازون و علی‌بابا خدمات CDN رو ارائه میدن اما یکی از شناخته شده ترین این خدمات، شبکه کلودفلر هست که هزاران وب سایت و خدمات اینترنتی رو پوشش داده.

در این صفحه می تونید برخی سوال و جوابهای لازم از طرف تلگرام رو بخونید.

.