خوراک چپ
رنسانسی دیگر پیش روی جهان است…
حجاب در سنندج و اصفهان
نوشته شده توسط سیاوش شهابی در جمعه 27 اکتبر 2006

 

مسئله حجاب امری نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت. من جدا خوشحالم که دوستان نظراتشان را در این باره ارائه می کنند. خودم هم بیکار نبودم و در اینباره با خیلیها صحبت کرده ام. بعضی می گویند خوب حالا این حجاب هست و وقتی از بین می رود که کل رژیم از بین برود و… .من در نوشته قبلی هم ( رجوع کنید به شماره 270 جوانان کمونیست ) اشاره کرده بودم که هیچ فعالیتی یک شبه جواب نداده و نمی دهد. و اشاره کرده بودم به عکس العمل جوانان سنندج که روسریهایشان را در خیابان اصلی شهر آتش زدند. اکنون بعد از گذشت چند سال داریم نتایجش را می بینیم. به جرات می گویم از نظر حذف حجاب، سنندج حتی از زنهای شمال شهر تهران هم پیشی گرفته اند که این خیلی مهم است. این خواب و خیال نیست حقیقتی است که ما امروز در سنندج شاهد آن هستیم. سنندج بر خلاف تهران شهری تقریبا سنتی است! اما جوانانی مدرن و نو اندیش دارد که توانسته اند حتی تا حدودی افکار پدران و مادرانشان را هم تغییر دهند. امروز دیگر خبری از مینی بوسهای نیروی انتظامی نیست که دختران و پسران را به خاطر نوع پوشش دستگیر می کردند. امروز دیگر خبری از دستگیری زنان و دختران بدحجاب نیست. امروز دیگر بر سر در مغازه ها و مکانهای عمومی، نمی خوانیم ورود زنان بدحجاب ممنوع! و این نتیجه چند سال فعالیت و مبارزه جوانان سنندج و دیگر شهرهای کردستان بوده. هر چند هنوز خیلیها با مسئله حجاب و نوع پوشش مشکل دارند اما این مسئله طبیعتا بالاخره از سوی کل جامعه پذیرفته خواهد شد.
اکنون حتی دختران دانش آموز راهنمایی و دبیرستان هم مقنعه هایشان را عقب می کشند و موهایشان را بیرون می ریزند! این را هر روز دیگر نه فقط در خیابانها که در مدارس داریم می بینیم و رژیم و دستگاه آموزشیش آن را به اکراه پذیرفته اند. هر چند از هیچ کوششی برای سرکوب آن فروگذار نبوده اند اما خنده و تمسخر و بی توجهی این دختران دانش آموز، شکست آنها را دربر داشته. این نشانه پیروزی ماست و آن را حفظ می کنیم.
اما درباره شهرهای دیگر مثل اصفهان. فکر می کنید اگر جوانان این شهر حرکتی همانند حرکت جوانان سنندج انجام می دادند، در وسط خیابان اصلی شهر روسریهایشان را آتش می زدند، اجتماعاتی اعتراضی برگزار می کردند، دانشجوها تحصن می کردن و… اکنون خواهران زینب! و نگهبانان حجاب جرات حمله به جوانان را داشتند؟ قطعا خیر. هنوز هم دیر نشده! به نظر من الان بهترین فرصت برای یک اعتراض گسترده از طرف جوانان به وضعیت موجود در اصفهان است. با یک برنامه ریزی سنجیده می توان چنان ضربه ای به پیکره این رژیم منحوس وارد کرد که اثراتش را در شهرهای دیگر هم ببینیم. مسئله اصفهان با سنندج واقعا فرق دارد. شاید بگویند مردم سنندج کلا با حکومت مخالفند و فرق دارد اما اصفهان چه؟ نگاه مردم کل ایران به حرکتی که در اصفهان اتفاق خواهد افتاد خیلی فرق دارد.
دوستان، با یک حرکت سنجیده، با توجه به نزدیکی 16 آذر می توان تجمعی بی نظیر را در اصفهان و سایر شهرهای دیگر ایران بوجود آورد و دوباره به این رژیم فاشیستی “نه” گفت! مسئله تجمعات اعتراضی اصفهان با شهرهای دیگر فرق دارد. رژیم اکنون سرکوب و بگیر و ببند جوانان اصفهانی را در دستور کار خود دارد. مردم، جوانان و دانشجویان و دانش آموزان اصفهانی می توانند با قدرت در مقابل این تعرض رژیم بایستند و عرصه را بر این جانیان فاشیست تنگ کنند.
من باز هم تاکید می کنم که فشارها و تحمیل عقب نشینی بر مردم از سوی رژیم در شرایط حاضر واقعا مقطعی و بی اثر خواهد بود. قبل از اینکه این رژیم منفور جشن هسته ای خود را برگزار کند باید ضربه ای مهلک بر پیکره اش وارد کنیم. اعتراضات مردمی اصفهان در قبال مسئله حجاب و نزدیکی 16 آذر سرخ بهترین زمان است.
ما شکست می خوریم اگر امروز به عنوان اعضای کمونیست کارگری ایران با قدرتی بیشتر حرکتهای مردمی را سازماندهی نکنیم. پس به پیش…