خوراک چپ
رنسانسی دیگر پیش روی جهان است…
راهنمای ساده دور زدن فیلترینگ فیسبوک!
نوشته شده توسط سیاوش شهابی در چهارشنبه 13 فوریه 2013

facebook-front_1796837b

روزانه میلیونها نفر در سراسر جهان از فیسبوک برای ارتباط با دیگران، به اشتراک گذاری علایق و دیدگاهها و نظراتشان استفاده می کنند. اما کاربرد فیسبوک برای ایرانیان فقط این نیست. بخصوص بعد از وقایع سال 88 و نقش بسزای شبکه های اجتماعی در آن رویدادها، فیسبوک تبدیل به قدرتمندترین ابزار سازماندهی و رهبری اعتراضات اجتماعی کاربران و فعالان سیاسی و اجتماعی در ایران شد.

اما مدتهاست که فیسبوک در ایران فیلتر است و هر چند با انواع فیلترشکن و VPNها می توان به این شبکه اجتماعی دسترسی داشت، اما مشکلات فراوانی همچنان برای دسترسی آزادانه به فیسبوک وجود دارد. بخصوص اینکه زمزمه بسته شدن پورت سرویسهای VPN چند روزی است در فضای اینترنت تبدیل به خبر داغ شده است. در اینجا یک راهنمای ساده برای دسترسی راحتتر به فیسبوک را ملاحضه می کنید. شاید در نگاه اول سر و کله زدن به ایمیل و تعداد زیادی پیغام کاربر را از رفتن به سمت این سرویس پشیمان کند اما در زمانی که عملا دسترسی به فیلترشکنها و VPNهای موجود مقدور نیست، این راه حل بسیار کارا خواهد بود.

قدم اول: تنظیمات ارسال ایمیل از فیسبوک

1) به صفحه تنظیمات کاربری (Account Settings) بروید.

2) وارد تنظیمات اطلاعیه ها (Notifications Settings) شوید.

3) تنظیمات ایمیل را باز کرده و مواردی را که می خواهید برایتان ایمیل ارسال شود فعال کنید. لازم نیست همه گذینه ها را فعال کنید. می توانید کامنتهای روی استاتوسها، عکسها و ویدیوها را فعال کنید. به این ترتیب هر بار که کسی کامنت جدید بگذارد، یک ایمیل برای شما ارسال می شود. می توانید با ریپلی همین نامه، جواب کامنتها را بدهید.

fb-emailقدم دوم: ارسال استاتوس، عکس و ویدیو از طریق ایمیل

1) وارد صفحه ارسال فایل موبایل فیسبوک شوید: https://m.facebook.com/upload.php

2) در قسمت Post it by email یک آدرس ایمیل اختصاصی برای شما وجود دارد. آن را کپی و ذخیره نمایید.

3) حالا شما می توانید با ارسال ایمیل، استاتوس، عکس یا فیلم به این آدرس ایمیل، روی استاتوس خود پیغام بگذارید. توجه داشته باشید که برای ارسال استاتوس، متنتان را باید فقط در بخش موضوع (subject) ایمیلتان بنویسید.

قدم سوم: ایمیل امن!

اول باید روشن کنم منظورم از ایمیل امن چیست. در اینجا منظورم نه از حیث امنیت برای حفظ اطلاعات که امنیت برای دسترسی مداوم به سرویس دهنده ایمیل است. در بسیاری از روزهای پر التهاب 88، دسترسی به سرویسهای Gmail و Yahoo بارها و بارها قطع میشد. پیشنهاد من استفاده از یکی از 16 سرویس ایمیل رایگان معرفی شده در سایت About است برای فرار از این مشکل در روزهای حساس. شما می توانید یک آدرس ایمیل جدید بسازید و از آن در روزهای حساسی که دسترسی به سرویسهای نام برده شده محدود است، استفاده کنید.

دقت کنید در این حالت، شما فقط می توانید بر اساس راهنمای دوم، بروی صفحه فیسبوک خود اطلاعات بفرستید. آدرس جدید در فیسبوک شما ثبت نمی شود!