خوراک چپ
رنسانسی دیگر پیش روی جهان است…
سرعت اینترنت در ایران
نوشته شده توسط سیاوش شهابی در شنبه 31 می 2014

۵ خرداد ۱۳۹۲ یعنی یک سال پیش در چنین روزهایی، خطوط انتقال داده موسوم به EPEG افتتاح شد که از فرانکفورت به شرق اروپا و نزدیکی‌های ولگوگراد در روسیه رفته و سپس وارد آذربایجان شده و از آن طریق به ایران آمد و از دو سمت به جنوب رفته و در جاسک به زیر دریا رفت که حدود ۲۴۶ کیلومتر آنسوتر سر از عمان و نقطه اتصال بارکا در آورد. بعدا یک خط دیگر از بارکا به هندوستان خواهد رفت. شرکت ارتباطات زیر ساخت ایران به همراه چند شرکت دیگر از کشورهای انگلستان، روسیه، عمان در این کنسرسیوم شرکت دارد.

این خط در حال حاضر وظیفه انتقال ۵۴۰ گیگابایت دیتا در ثانیه را برعهده دارد که بعدها به ۳/۲ ترابایت افزایش خواهد یافت. در چنین شرایطی، اگر مقداری از پهنای باند این خط به ایران برسد، سرعت اینترنت مصرفی در ایران چند صد برابر سرعت فعلی می شود. اما شرکت ارتباطات زیرساخت به‌جای بهره برداری از  بخشی از ۳/۲ ترابایت پهنای باند عبوری، تنها هزینه ترانزیت آنرا دریافت می‌کند.

عدم بهره برداری از چنین امکانی در شرایطی است که هم اکنون از حدود ۷۲ گیگابایت کل پهنای باند مصرفی در ایران، بطور واقعی سهم هر کاربر تنها ۳۶ کیلوبایت است و با توجه به هزینه های سنگینی که شرکتهای مختلف از کاربران دریافت می کنند، هیچ توجیحی ندارد. سرعت اینترنت مصرفی در ایران بر اساس آمار جهانی حدود ۳/۴ مگابیت بر ثانیه است (که به‌نظر متعلق به ارگان‌های دولتی، آموزشی و نظامی است و نه کاربران خانگی). این سرعت در سطح دستگاه های قابل حمل مانند تلفنهای همراه ۰/۳۶ مگابیت بر ثانیه است!

این مقدمه گزارش تفصیلی من از وضعیت سرعت و هزینه اینترنت در ایران هست که در بخش تکنویس سایت خودنویس منتشر شده.