خوراک چپ
رنسانسی دیگر پیش روی جهان است…
سوریه: چهار هزار کشته در ۲۵ روز!
نوشته شده توسط سیاوش شهابی در یکشنبه 26 آگوست 2012

جنگ گسترده و سراسری مخالفان با رژیم اسد بدون وقفه ادامه دارد.از چهارهفته پیش و به دنبال گسترش حملات نظامی مخالفان، رژیم اسد اعلام کرد که “جنگ سرنوشت ساز” برعلیه مخالفان را آغاز می کند. بدنبال این تهدید، رژیم هزاران نفر از نیروهای نظامی را برای بازپس گیری شهر حلب، که مرکز اصلی درگیریهای می باشد، روانه این منطقه کرد. همزمان بمبارانهای شبانه روزی و کشتار مردم را ادامه داد. بعد از سه هفته درگیری هنوز رژیم اسد موفق به بازپس گیری شهر جلب نشده است.

همزمان با ادامه درگیریها در حلب، نبردهای گسترده در شهرهای حمص، درعا، دیرالزو، الرستنو حماه باشدت بیشتری ادامه دارد. علاوه بر مناطق نامبرده و علیرغم ادهای اسد مبنی بر کنترل اوضاع دمشق، درگیریها در حومه دمشق ادامه دارد. براساس گزارشات نیروهای اپوزیسیون و اعترافات مقامات رژیم اسد، جنگ در سراسر سوریه ادامه دارد. در همن رابطه نخست وزیر رژیم اسد که به مخالفان پیوسته، در مصاحبه ای اعلام کرده است که رژیم فقط ۳۰ درصد از خاک کشور را در کنترل خود دارد. منابع خبری و رسانه ها از شدت گرفتن جنگ مخالفان و کشتار مردم غیر نظامی خبر می دهند. طبق اخبار منتشر شده روزانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ نفر در درگیریهای کشته می شوند.

بمبارانهای رژیم بی وقفه ادامه دارد. تلفات غیر نظامیان بشدت افزایش یافته است. بیش از ۵۶ شهر بزرگ و کوچک در نتیجه این بمبارانها از ۵۰ تا ۸۰ درصد تخریب گشته اند. رژیم اسد با بربریت تمام و در اوج وحشیگری با حمایت کامل جمهوری اسلامی و روسیه به جنگ بر علیه مردم سوریه ادامه میدهد. روند اوضاع در سوریه شکل یک جنگ تمام عیار مخالفان با رژیم اسد را به خود گرفته است.

ديده‌بان حقوق بشر سوريه ماه ميلادی جاری (آگوست) را خونبار‌ترين ماه از زمان آغاز بحران سوريه اعلام کرد. بنا بر اين اعلام، در ۲۵ روز گذشته، چهار هزار نفر در سوريه کشته شدند که سه هزار تن از آن‌ها غير نظامی، ۹۱۸ تن نظامی وابسته به نيروهای دولتی و ۳۸ تن از نيروهای ارتش آزاد سوريه هستند.

A girl stands on debris in Homs, Syria (Reuters, Yazen Homsy)