خوراک چپ
رنسانسی دیگر پیش روی جهان است…
سپرهای انسانی در مقابل جنگ و آوارگی مردم
نوشته شده توسط سیاوش شهابی در دوشنبه 5 سپتامبر 2011

چند هفته است که زندگی مردم بخش هایی از کردستان عراق در حملات و اقدامات ضدبشری جمهوری اسلامی و دولت ترکیه به خاک و خون کشیده شده است. هدف این جنایات ایجاد فضای رعب و میلیتاریسم و عقب راندن اعتراض و مبارزه مردم است. صحنه های دلخراش بدن های تکه پاره شده مردم، بسیاری را در جهان به خشم آورده و فی الحال در چند شهر کردستان عراق تظاهرات هایی برپا شده است.

در این رابطه و در ادامه گفتگوی قبلی با یاسر گلی، با مهین شکراله پور فعال سیاسی و سخنگوی کمپین علیه اعدام زندانیان سیاسی کرد گفتگویی داشتم.

سیاوش شهابی: سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران و ارتش ترکیه طی هفته‌های گذشته چندین بار در حمله به منطقه قندیل کردستان، این منطقه را بمباران کرده‌اند. دولت ترکیه و ایران و رسانه‌های نزدیک به دولت‌های این دو کشور، این حمله‌ها را واکنشی نسبت به اقدامات سیاسی، نظامی دو گروه پ.ک.ک و پژاک دانسته‌اند. این درحالی است که رسانه‌های کردی و برخی از فعالان حقوق بشر از حمله به مناطق مسکونی و بی‌دفاع نام برده و اسنادی را منتشر کرده‌اند که از سوی این دولت‌ها رد شده است. لطفا در این مورد بیشتر توضیح دهید.

مهین شکراله پور: کردستان عراق یکی از مناطقی است که همیشه مورد توجه حکومت‌های ایران، ترکیه، سوریه و نیز دولت‌های اروپا و آمریکا بوده است که موقعیتی استراتژیک را داراست. حدود ۱۰ درصد ذخایر نفتی و ۲/۲ درصد ذخایر گاز جهانی در عراق قرار دارد. که حدود ۵۰٪ منابع نفتی عراق در مناطق کردنشین انباشته شده است. در ضمن ۵۰٪ از کل منابع گازی عراق نیز در این منطقه قرار دارد. یعنی حدود نیمی از ذخایر نفت و گاز عراق در کردستان عراق واقع قرار دارد و این در حالیست که ۱۷٪ مساحت این کشور را شامل می‌شود، شاهرگ‌های حیاتی نفت عراق هم از کردستان می‌گذرد و این جایگاه استراتژیکی به کردستان عراق در خاورمیانه داده است. که بر خلاف دیگر مناطق کردنشین سایر کشورهای همجوار است. سرزمینی غنی کوهستانی که از سلسله کوه‌های زاگرس در کردستان ایران تا مناطق کوهستانی ترکیه کشیده شده است. کردستان عراق دارای دشت‌های حاصلخیز است. از نظر ترانزیت هم قابل تامل می‌باشد‌.

حکومت اسلامی برای اولین بار نیست که به مرزهای کردستان ایران و عراق یورش می‌برد که در این رابطه ید طولانی دارد. با قیام تاریخی مردم کردستان عراق در بهار ۱۹۹۱ که بیرون راندن بعث را در این منطقه بدنبال داشت، جمهوری اسلامی و ترکیه به ویژه به هراس افتاده‌اند و با دسیسه و اقدامات پنهان و آشکار در صدد توقف و زدودن تاثیرات آزادی کردستان در کردستان‌های ایران و ترکیه بوده‌اند. جمهوری اسلامی در طی سال‌های گذشته به تناوب هر بار به بهانه‌ای کردستان را مورد حملات توپ‌های دور بر خود قرار داده است و نیز چندین بار نیروهایش را به درون خاک کردستان عراق، به بهانه مبارزه با سازمان‌های اپوزیسیون کرد مستقر در کردستان عراق گسیل داده است. اما به نظر می‌رسد این بار از تهاجمات نسبت به گذشته با توجه به ادوات نظامی و گسیل نیروهای به مقیاس وسیع تر هدف بزرگ‌تری دارد، درنتیجه‌ی تهاجمات وحشیانه و غیرانسانی سرکوبگرانه‌ی حکومت اسلامی به کردستان این مردم ستم دیده محروم کرد منطقه هستند که آواره و خانه خراب کرده‌اند.

این بار رژِیم با همه توان و نیرو با سلاح‌های سنگین و سبک، توپ و تانک به مرزهای کردستان یورش برده و حتی از بمباران روستاهای مرزی کردستان عراق هم ابایی نداشته است. در این مدت صدها نفر از مردم روستاهای منطقه قندیل را توپ باران و آواره کرده است و در بین میان چندین نفر از روستاییان بر اثر حملات توپخانه‌ای کشته شده‌اند. که کودکان کرد هم در این بین جانشان را بر اثر این حملات از دست دادند محمد زرار ۱۳ ساله از جمله کودکان بوده‌اند. این حملات ظاهرا به بهانه سرکوب چریک‌های سازمان حيات آزاد کردستان – پژاک است. اما نظام حاکم طرح و نقشه بزرگی را در این لشکرکشی دنبال می کند.

مقابله با «پژاک» و اعلام جنگی تمام عیار در این منطقه رژیم اهداف بزرگ و چند گانه‌ای را دنبال کند. جلوگیری از مبارزات مردم ایران، رضایت و جلب ناسیونالیست افراطی ایرانی، به بهانه به خطر افتادن تمامیت ارضی کشور و خطر تجزیه طلبان کرد. راه انداختن جنگی که تداعی جنگ ویرانگر ایران عراق برای به کج راه بردن وضعیت فلاکتبار ایران کنونی و منحرف کردن مردم از شرایط اسفبار معیشتی شان می‌باشد.

گسیل نیرو به منطقه به بهانه پژاک و پ کاکا، اهدافی چون نابودی کل اپوزیسیون کرد را در کردستان عراق در سر دارد. و باید گفت که تهاجم اینبار رژیم اسلامی بی ارتباط با تحولات سوریته نیست. جمهوری اسلامی در تلاش است تا ترکیه را مجددا به جنگی دیگر با پ ک ک بکشاند تا هم رشد مبارزات مدنی را در کردستان عراق که اشکارا تغمیق یافته است، سد کند و هم ترکیه را درگیر سازد تا به خیال خود این کشور را از دخالت به ضرر رژیم سوریه در کشور بازدارد.

در ۱۰ روزه اخیر هم رژیم ترکیه در سرکوب کردستان عراق با حکومت اسلامی هم آهنگ شده است. در این حملات هوایی در چند روزه اخیر منجر به کشته شدن خانواده ۷ نفری از کودکان و زنان کرد شد. در یکشنبه گذشته بر اثر حملات هوایی رژیم ترکیه یک خودرو غیرنظامی در اطراف “سنگسر” نزدیک شهر قلعه دیزه کردستان عراق هفت عضو یک خانواده کشته شدند. سه تن از کشته شدگان کودک بودند. که این حملات به مناطق مرزی اقلیم کردستان از طرف مقامات محکوم شده است. محمود عثمان عضو ائتلاف کردستان در مجلس عراق اعلام کرد ارتش ترکیه با هماهنگی آمریکایی‌ها حملات هوایی خود را بر علیه کردستان انجام می‌دهند این در حالیست که هیچ پرواز هوایی بدون اجازه آمریکایی‌ها در حریم هوایی کردستان مقدور نیست..

متن کامل این مصاحبه را در سایت خودنویس بخوانید.