خوراک چپ
رنسانسی دیگر پیش روی جهان است…
فقر در ایران و رسانه های دروغگو
نوشته شده توسط سیاوش شهابی در یکشنبه 21 اکتبر 2012


رسانه‌های محافظه‌کار در پی تشدید فشار‌های اقتصادی و افزایشو افزایش نگرانی‌ها از آغاز اعتراض‌های خیابانی٬ همسو با تهدید نظامیان٬ تلاش‌ها برای «بحرانی» نشان دادن اقتصاد کشور‌های اروپایی را آغاز کرده‌اند. روزنامه کیهان که زیر نظر نماینده علی خامنه‌ای اداره می‌شود در عنوان نخست شماره روز شنبه (29 مهر) خود ادعا کرده بر اثر «بحران فلج کننده اقتصادی٬ شورش، تظاهرات و اعتصاب اروپا را فرا گرفته است.» این روزنامه از یونان٬ ایتالیا٬ فرانسه٬ بریتانیا٬ اسپانیا٬ پرتغال و آلمان به عنوان کشور‌هایی یاد کرده که دچار «بحران اقتصادی» شده‌اند و در خیابان‌های این کشور‌ها مردم دست به اعتراض زده‌اند. در نقطه مقابل هم،  زمانیکه مردم در اعتراض به گرانی و وضعیت بد اقصتادی به خیابان آمدند، مدیای غرب تلاش کرد تا این اعتراضات را تا سطح اعتراض بازاریان به دولت کاهش دهد.

مدیا معمولا از دو منظر به اعتراضات كشورهای جهان نگاه می كنند: یا اینكه از دور و از طریق رسانه ها و گزارشات رسمی خود، نوع گزارش خود و انعكاس آن را تنظیم می كنند و یا ترجیح می دهند كه دامنه اعتراض آنطوری كه توده مردم می بینند و آن را سازمان داده و به پیش می برند، انعكاس ندهند. اینها منافع متفاوتی از منافع توده های معترض دارند و البته كه منافع خود را دنبال میكنند. فقر و فلاکت جان مردم را به لبشان رسانده است. تحریم های اقتصادی بر وخامت اوضاع افزوده است. اقتصاد عملا در حال فروپاشی است و در نتیجه کارخانه پشت کارخانه به تعطیلی کشیده شده و کارگران دسته دسته از کار بیکار میشوند. معضل نپرداختن دستمزدها نیز هر روز ابعاد وسیعتری بخود میگیرد. بعضا کارگران 29 ماه دستمزدشان پرداخت نشده است. این درحالیست که گرانی بیداد میکند و نرخ اجناس هر روزه بالا رفته و زندگی و معیشت توده های وسیعی از مردم را به مشقت تبدیل کرده و واقعا ادامه حیات را برای بسیاری از مردم غیر ممکن کرده است.

گزارش‌های رسانه‌های محافظه‌کار درباره وضعیت اقتصادی کشور‌های اروپایی در شرایطی منتشر می‌شود که اقتصاد ایران بر اثر تحریم‌های بین‌المللی در وضعیت بسیار وخیمی به‌سر می‌برد.

بانک مرکزی ايران نیز اعلام کرد نرخ تورم با 6.7 درصد رشد در 12 ماه منتهی به شهريورماه سال جاری به 24 درصد رسيد، اين در حالی است که بسياری از کار‌شناسان از جهش فوق‌العاده نرخ تورم در نيمه دوم سال خبر می‌دهند. به گزارش خبرگزاری کار ايران (ايلنا)، بر اساس اعلام بانک مرکزی، نرخ تورم در 12 ماه منتهی به شهريورماه سال 91 نسبت به مدت مشابه با افرايش روبه‌رو شد و به ۲۴ درصد رسيد. با این اوصاف،  کارشناسان نیز از گسترش فقر در ایران خبر می دهند. حسین راغفر، كارشناس اقتصادی با بیان این كه بر اساس محاسبات، میزان فقر مطلق در ایران بین 25 تا 32 درصد است،‌گفت: بر اساس این آمار، طی 3 سال گذشته در دولت احمدی‌نژاد، هر سال 2 درصد به جمعیت فقیر کشور (32 درصد) افزوده شده است. در این بررسی، وضعیت بازار کار بر اساس شغل رییس خانوار تعیین می‌شود. حسین راغفر در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، اظهار داشت: در 7 سال گذشته شدت فقر افزایش پیدا كرده، ضمن اینكه نابرابری نیز افزایش داشته است. راغفر با اشاره به این كه فقر از سال 63 با روند ملایمی کمتر می‌شد، اما از سال 84 با آغاز به‌ کار دولت فعلی تاکنون، میزان فقر و نابرابری افزایش یافته است، بیان داشت: هر چند كه از سوی دولت آمار شفافی در مورد خط فقر و ضریب جینی تا كنون اعلام نشده است، اما فضای موجود نشان از رشد نابرابری و گسترش فقر دارد و بر اساس محاسبات صورت گرفته از سوی محافل غیر دولتی، میزان فقر مطلق در ایران بین 25 تا 32 درصد است.

در چنین شرایطی، چند روز پیش مانور امنیتی از طرف بسیج برای مقابله با اعتراضات خیابانی صورت گرفت تا هم ترس رژیم از خیزش توده ای مردم را نشان دهد و هم پیش نمایشی باشد از تلاش مذبوحانه برای به خانه فرستادن مردم. معمولا در همه کشورها عرف این است که مانورهای جنگی برای آمادگی ارتش برگزار شود. آنهم برای مقابله با تهاجمهای احتمالی از سوی کشورهای دیگر. اما این دیگر واقعا برای اولین بار است که کشوری دست به برگزاری مانورهای امنیتی برای مقابله با اعتراضات داخلی می زند. این واقعیت که جمهوری اسلامی همواره با بحران مشروعیت روبرو بوده و همواره از اعتراضات اجتماعی بخصوص در طول دهه اخیر وحشت داشته، سایه ای است که همواره بر روی سر خود دیده است.

Hindistan ve Yalancılar Medya Yoksulluk