خوراک چپ
رنسانسی دیگر پیش روی جهان است…
فیلمی که فیلم نیست! برده داری…
نوشته شده توسط سیاوش شهابی در شنبه 25 آگوست 2012

فیلمهای سینمایی و سریالهای تلویزیونی زیادی درباره زندگی برده ها دیده ایم. زندگی دردآورشان را دیدیم و برایشان تاسف خوردیم. برای نسل من شاید سریال انیمیشنی هاکلبریفین و آن برده سیاه پوست که سوار بر یک کلک قدیمی رودخانه می سی سی پی را طی می کردند نمایی روشن و کامل از زندگی یک برده باشد. اما ای کاش داستان برده داری در همان دوران باقی می ماند و به همین انیمشینها و سریالها محدود می شد.

در حال حاضر نزدیک به 27 میلیون نفر در دنیا در شرایط بردگی زندگی می کنند و 800 هزار نفر از آنها در قاچاق بین المللی به مکان های دور منتقل شده اند. 80 درصد از این بردگان زن و 50 درصد دیگر کودکان هستند. این که می گویم بردگی دقیقا به همان شکلی است که واقعا باید باشد. یعنی کار کشیدن تا حد مرگ بدون دریافت هیچ دستمزدی!

عموما ما در ایران وقتی از بردگی صحبت می کنیم، می خواهیم آن شرایط طاقت فرسا و اسفناک زندگی انسانها را به تصویر بکشیم. وضعیتی که فقر و تنگدستی آدمها را شامل می شود و در پی آن به دستمزدهای زیر خط فقر و شرایط کار طاقت فرسا و سخت اشاره می کنیم. در ایران صدها هزار نفر در چنین شرایطی کار می کنند و خیلی وقتها کارفرما حتی اگر دولت هم باشد دستمزد کارگران را نمی دهد. خیلی از این آدمها روزها و ساعتها کار می کنند اما در نهایت کارفرما یا حقوقشان را نمی دهد یا دستمزدی بسیار ناچیز به آنها می دهد. در ایران اکنون کار کشیدن از انسانها با قراردادهای سفید امضا که به کارفرما اجازه می دهد به راحتی حقوق کارگر را ندهد و هر وقت خواست او را از کار اخراج کند به یک امر طبیعی دارد تبدیل می شود. در نقاط بسیاری زنها عملا در کنار کاری که برای کارفرما انجام می دهند، مجبورند به وی سرویس جنسی هم بدهند. در بسیاری از مناطق کودکان بدون دریافت کمترین دستمزدی پا به پای بزرگسالان کار می کنند و از هیچ حقوقی هم بهرمند نیستند. به این فهرست البته باید دها مورد دیگر را نیز اضافه کرد. تصویری که ما از بردگی در ایران داریم عموما همین است.

اما آن بردگی که در ویدیو زیر ازش صحبت می شود ابدا ربطی به وضعیت این نوع بردگی که در ایران میشناسیم ندارد. بسیار هولناکتر و دردآور تر از چیزی است که تصورش را می کنیم. هر چند جنس هر دو یکی است و به یک اندازه زندگی انسانها را به گرو گرفته اما به جد جنس این یکی فرق دارد. لیسا کریستین در دو سال گذشته به نقاط مختلف جهان سفر نموده تا واقعیت تحمل ناپذیر و سخت برده داری مدرن را مستند کند. او تصاویر زیبا و فراموش نشدنی از معدنچیان در کنگو، حمالان آجر در نپال و بردگان جنسی در بنگلادش را به ما نشان می دهد تا موقعیت ۲۷ میلیون جان به بردگی کشانیده شده در سراسر جهان را به تصویر بکشد.

با دیدن این ویدیو باید این سوال را همچون تسخیرکنندگان وال استریت از خود بپرسیم که آیا نظام سرمایه داری واقعا نباید پایان یابد؟

.

+ لیسا کریستین: عکس هایی که شهادت به برده داری مدرن میدهند