خوراک چپ
رنسانسی دیگر پیش روی جهان است…
چرا سکوت در مقابل سنگسار؟
نوشته شده توسط سیاوش شهابی در یکشنبه 22 آگوست 2010

حدود يك ماه است كه يك خبر در جهان طنين انداخته است و بارها در صدر اخبار رسانه هاي مهم دنيا قرار گرفته است:

زني بنام سكينه محمدي آشتياني قرار است سنگسار شود و دو فرزندش براي نجات مادر خود از همگان كمك ميخواهند. اینجا كمپين و كارزاري جهاني به جريان افتاده است. اینجا از گرجستان تا يونان و برزيل و كشورهاي متعدد اروپا و آمريكا و آسيا ميليونها نفر سرنوشت سكينه را با نگراني دنبال ميكنند و مردم بسياري تلاش كرده اند به پيشبرد هدف اين كمپين به هر شكلي كمكي بكنند. تا امروز نیز (22 اگوست)، 85 شهر به کمپین جهانی علیه سنگسار پیوسته اند تا مارش جهانی 100 شهر علیه سنگسار را تکمیل نمایند.

تنها در يك قلم ۷۵۰ هزار نفر يكي از چندين طومار محكوميت سنگسار سكينه را امضا كرده اند. فراخوان روزنامه سوئدی آفتون بلادت را بیش از ١٠٠ هزار نفر در طول سه روز امضا كردند. اینجا نهادهاي مدافع حقوق انساني و شخصيتها و هنرمندان و نويسندگان زيادي پا به اين كمپين گذاشته اند. بدون اغراق صدها رسانه مهم و رسمي دنيا عكس سيكنه را بارها در صفحات اول خود منتشر كرده اند٬ در برنامه هاي تلويزيوني تفسير و خبر و گزارش پخش كرده اند٬ و از او و دو فرزندش٬ از كميته بين المللي عليه اعدام و سنگسار و مينا احدي سخنگوي آن و مريم نمازي و روز سكينه و كنفرانس مطبوعاتي آنها و غيره سخن گفته اند٬ مصاحبه كرده اند و گزارش پخش كرده اند.

برنارد هانری لوی، فیلسوف مشهور فرانسوی از کمپین نجات سکینه حمایت می کند و از بشریت متمدن می خواهد تا در مقابل این وحشیگری بایستند. او، با بی منطق دانستن چنین احکامی، در مقابل جرمی که او آن را جرم نمی داند، به یازده زن دیگری توجه می کند که با همین استدلال اخلاقی در انتظار سرنوشت تلخی هستند. اینجا

اخیرا نیز در یکی از شهرهای بلژیک، از تندیسی با عنوان “سنگسار را متوقف کنید” پرده برداری شد که ضمن آن، از همه و حتی مسلمانها خواسته شده است تا به مقامات ایرانی در مورد این حکم اعتراض کنند. اینجا

حتي سران دولتها از اوباما و كلينتون و لولا و مقامات اتحاديه اروپا گرفته تا سران حكومت اسلامي ناچار شده اند از سكينه و حكم سنگسارش بارها سخن بگويند. قاعدتا هركس كه دلش براي انسانيت مي طپد تلاش ميكند گامي براي نجات اين زن كه اسير دست ديوهاي منحوس تاريخ شده است و قرار است اورا زجركش كنند٬ بردارد.

حزب كمونيست كارگري تمركز اصليش را اين مدت روي اين موضوع گذاشته است و با تمام توان دارد تلاش ميكند كه سكينه از سنگسار و اعدام خلاص شود و آزاد گردد٬ و ديگر احكام سنگسار دور انداخته شود و مجازات شنيع اعدام و سنگسار برچيده شود و جمهوري اسلامي عقب رانده شود و انسانيت گامي به جلو بردارد. اما در اين وسط از بقيه اپوزيسيون جمهوري اسلامي خبري نيست. مطلقا خبري نيست. نه اطلاعيه اي٬ نه بيانيه اي٬ نه كمپيني٬ نه شركتي در كمپين و تظاهراتهايي كه در چهارگوشه دنيا جريان دارد٬ نه تلاشي٬ نه حتي نقدي يا حداقل انعكاس اخبار اين موضوع مهم دنيا. واقعا قابل توجه نيست؟

حتي صدا و سيماي جمهوري اسلامي به شيوه خودش ناچارشده است خبر و فيلمي از تظاهراتها و كمپين نجات سكينه پخش كند و تقلا كند فشار عظيم آنرا از روي خود كمتر نمايد٬ اما با وجود اين كساني كه خود را آزادي خواه و انسان دوست و ضد حكومت اسلامي و امثال اينها ميدانند در مورد موضوعي به اين مهمي كه توجه دنيا را به خود جلب كرده است و حكومت را به دست و پا انداخته است لام تا كام سخن نميگويند!

شايد كسي بگويد اين مساله مهمي نيست و مسائل مهم تري نسبت به سنگسار يك زن وجود دارد. شايد كسي بگويد در محور اين كمپين شخصيتهاي حزب كمونيست كارگري قرار دارند و ما با اينها اختلاف نظر داريم. شايد كسي بگويد اين كمپين و مبارزات به دليل اختلاف غرب با جمهوري اسلامي برجسته شده است و امثال اينها…

اما يكي لطف كند و بيايد سياه روي سفيد همين جوابها را رسما بدهد ببيند واقعا يك دقيقه ميتواند در يك بحث از اينچنين مواضعي دفاع كند. سوال بسادگي اينست سنگسار يك زن به شما مربوط نيست؟ فراخوان تكان دهنده دو جوان براي نجات مادرشان از دست دژخيمان از گور برخاسته شما را تكان نميدهد؟ اينكه جمهوري اسلامي به دليل قانون سنگسار اينچنين زير فشار قرار گرفته كه هر روز ناچار است عكس العملي نشان دهد و خود را رسواتر كند شما را به شوق نمي آورد؟ اينكه براي اولين بار اين ما مردم و كمونيستها هستيم كه امر انساني مان را به صدر اخبار دنيا رانده ايم و توجه ها را در اقصا نقاط جهان به اعدام و سنگسار در ايران و به جنبش آزاديخواهانه در ايران و وضعيت زنان و مساله سرنگوني جمهوري اسلامي جلب كرده ايم موفقيتي شور انگيز نيست؟ و بالاخره اگر هم با اين حركت و جنبش جهاني و با حزب كمونيست كارگري مشكلي داريد نميتوانيد مستقلا و جداگانه كاري بكنيد؟

اگر مجازات سنگسار و اعدام لغو شود، بنفع تمامی زندانیان سیاسی است. بهترین کار ممکن برای زندانیان سیاسی انزوای سیاسی رژیم اسلامی در سطح جهان است و این کمپین دارد با قدرت این کار را میکند. پس خودتان را کنار نکشید. روی سخنم با تمامی احزاب اپوزیسیون و سازمانها و گروههای حقوق بشر و آزادی خواه است. همه آنها که به قول خودشان برای ایرانی آزاد تلاش می کنند.

سوال من خیلی ساده این است: چرا حمایت نمی کنید؟ رئیس جمهور فرانسه و برزیل حساسیت نشان داده اند.چندین اتحادیه کارگری اروپایی و روزنامه های سوئدی و فنلاندی فراخوان داده اند. چرا شما ساکت هستید؟ چرا سازمانهای ایرانی در دفاع از سکینه سکوت کرده اند؟

آیا مجازات سنگسار و اعدام را درست می دانید؟ آیا با رابطه انسانها خارج از چارچوبهای مذهبی ازدواج مخالفید؟ واقعا چرا؟

اگر مجازات سنگسار لغو بشه
بنفع زندانیان سیاسی است
بهترین کار برای زندانیان سیاسی انزوای سیاسی رژیم در سطح جهان است
و این کمپین دارد با قدرت این کار را میکند
پس خودتان را کنار نکشی