خوراک چپ
رنسانسی دیگر پیش روی جهان است…
خيزش فرانسوي!
نوشته شده توسط سیاوش شهابی در جمعه 29 اکتبر 2010

بي تفاوت با خيزش مردم ايران نيست. شايد هم از يك جنس باشند. از جنس رهايي از يوغ بردگي. از جنس تغيير وضعيت موجود. ابتدا تظاهرات آرام. گفتند زور و ظلم نمي خواهند. گفتند ما حق مان را مي خواهيم. مطالباتشان را گفتند. اما صاحبان سود و سرمايه گفتند نه! اين را تحمل نمي كنيم. نمي پذيريم!…

اگر خيزش مردم ايران در سال 88 نشان داد كه مردم ايران حكومت اسلامي نمي خواهند و جنايات جمهوري اسلامي ربطي به اين مردم ندارد، با خيزش مردم فرانسه هم بايد دانست كه سرمايه داري وصله تن مردم فرانسه و اروپا هم نيست. نه يكمقدار رفاه و نه يكمقدار شل كردن حلقه بردگي را نمي خواهند. خيزش مردم فرانسه، خيزشي عليه سرمايه داري جهاني است.

اعتراضات فرانسه

کارگرانی که در واکنش به طرح دولت برای افزایش سن بازنشستگی دست به اعتصاب زده بودند، توانستند فعالیت ۱۲ پالایشگاه سوخت را از هفته گذشته متوقف کنند. با این همه، با حمله و درگيري خونين نیروهای ویژه پلیس سه انبار سوخت مجددا آغاز به کار کرد. با این حال، گزارش ها حاکی است که تعداد دیگری از انبارهای سوخت توسط اعتصاب کنندگان مسدود شده که یکی از آنها سوخت پایگاه های هوایی نظامی در جنوب فرانسه را تامین می کند. بریس اوتفو، وزیر کشور فرانسه، اعتراضات خشونت باري كه به دستور مستقيم ساركوزي و خوده وي صورت گرفته بود را وقيحانه محکوم کرد و گفت منظور از آزادی برای برپا کردن تظاهرات، آزادی برای تخریب و آشوب نیست. و اينگونه نقش پليس فرانسه در سركوب معترضين را به دخالت براي جلوگيري از آشوب توصيف كرد.

بنا به فرمان اضطراری در فرانسه موسوم به “مصادره” که به دولت اجازه می دهد در شرایط فوق العاده در کشور اموال مورد نیاز خود را در اختیار بگیرد، اعتصاب کنندگان ممکن است از بیم مجرم شناخته شدن، وادار شوند به سرکار برگردند. دولت تحت این فرمان می تواند اعتصاب کنندگان را به اتهام برهم زدن نظم عمومی تحت پیگرد قانونی قرار دهد. در یازده روز اعتصاب و اعتراض در فرانسه تمام دوازده پالایشگاه نفت این کشور تعطیل بوده است. روز جمعه ژان-لوئی بورلو، وزیر انرژی فرانسه، گفت 20 درصد پمپ بنزین های این کشور هنوز هم بدون سوخت است اما وضعیت به تدریج بهتر می شود.

در نهايت اما، پس از آن که سوخت شمار زیادی از پمپ بنزین های فرانسه تمام شد، نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، به مسئولان دستور داد محاصره این پالایشگاه را بشکنند. پيرو اين دستور، پليس ضد شورش وارد عمل شد و به سركوب اعتصاب كنندگان پرداخت. پس از اين سركوبهاي وسيع، سر انجام طرح رفرم بازنشستگی پیشنهادی توسط دولت نیکلا سارکزی در مجلس سنای فرانسه نيز به تصویب رسید و در صورت تصویب آن درمجلس شورا درهفتۀ آینده، این طرح رسما به قانون تبدیل خواهد شد.

سركوب، از ايران تا فرانسه

حالا کارگران و مردم ایران که در خرداد 88 دست به یک انقلاب عظیم زدند و همچنان برای رهایی از شر حکومت اسلامی سرمایه مبارزه میکنند، با مردم و جوانان فرانسوي احساس همسرنوشتی و همبستگی عمیق میکنند. معلوم شد وقتي پاي منافع به ميان آيد، در دمكرات ترين كشور دنيا هم، حكومت وقعي به خواسته مردم نمي گذارد.

اگر سال گذشته جهان عكسهاي ايران را مي ديد و تعجب مي كرد از اين خيزش عظيم، حالا ما ايرانيها نه از خيزش مردم فرانسه كه از اين تعجب مي كنيم چطور در آزاد ترين كشور دنيا نيز، در مقابل معترضين گاز اشكاور و پليس ضد شورش قرار دارد. اينبار ما بايد براي هم رزمان فرانسويمان دستور مقابله با گازاشكاور بنويسيم. اينكه چطور در مقابل موتورسواران ايستادگي كنند و چطور با سوزاندن سطلهاي زباله، گاز اشكاور را بي اثر كنند! منطق سرمايه داري همه جا همين است. وقتي منافعش به خطر افتاد، فرقي نمي كند فرانسه مهد آزادي باشد، يا ايران در بند جمهوري اسلامي. منطق سرمايه داري فقط سركوب است…

بعد از اينكه فيگارو آمار داد كه 56 درصد مردم خواهان پايان دادن به اعتراضات هستند ( دقت كنيد كه به دستور ساركوزي معترضين سركوب شدند و از قرار ما بايد به اين تيتر فيگاور اعتماد كنيم ) آدم ياد كيهان شريعتمداري مي افتد كه تيتر مي زد 80 درصد مردم خواهان پايان دادن به راهپيمايي ها هستند. كه مردم خواهان پايان دادن به ناامني خيابانهاي پايتخت هستند و تيترهاي ديگر از اين دست. حالا فيگارو، در نقش كيهان فرانوسي ظاهر شده است!

بحران سرمايه داري – از يونان تا فرانسه

وقتي بازار از کالاهائی که مشتری قادر به پرداخت هزينه آن نيست پر شد و وقتی در بازار مشتری نباشد و کالاها فروش نرود طبعا تولید کالاها نیز کاهش یافته و متوقف می‌شود و به دنبال آن تعطیل کارخانه‌ها و بیکاری وسیع و میلیونی کارگران بیش می‌آید که به نوبه خویش فروش کالاها را باز هم دشوارتر کرده و بر عمق بحران می‌افزاید. سیستم اعتباری سرمایه داری از کار باز می‌ماند، بدهکاران توان پرداخت بدهی خود را در سر موعد از دست می‌دهند. بهای سهام شرکت‌ها در بازار تنزل می‌کند، موسسات سرمایه داری یکی پس از دیگری ورشکست می‌شوند.

در يونان، اوضاع بد اقتصادی، اين کشور را در مرز ورشکستگی کامل قرار داد و اتحاديه اروپا را نيز بسيار نگران کرد و رئيس جمهور يونان در گفتگويی با روزنامه آلمانی فرانکفورتر الگماينه هشدار داد، سقوط يونان برای همی کشورهای عضو اتحاديه اروپا گران تمام خواهد شد. در يونان نيز، معترضين به خشن ترين شكل سركوب شدند تا بحران، با به خانه رفتن مردم ظاهرا پايان يابد.

در چنين شرايط بد اقتصادي نيز، سرمايه داران فرانسوي مي خواهند طول عمر بردگي را افزايش دهند. کارگر باید سالهای بیشتری را با کار خود ارزش اضافه تولید کند تا سهم سرمایه از ثروت اجتماعی بازهم بیشتر شود تا “نرخ سود” بالا رود و سرمایه بحران زده به حرکت درآید. این منطق سرمايه داران در تمام اقدامات دیگرشان برای “رونق اقتصاد” است، از زدن خدمات اجتماعی و بیمه ها گرفته تا پرداخت های افسانه ای به بانکها و موسسات ورشکسته از کیسه کارگران و مردم. جوهر مشترک همه این اقدامات نهایتا افزایش زمان بردگی مستقیم طبقه کارگر و کاهش سهم او از ثروتی است که خود تولید کرده است.

اعتراضات مردم فرانسه پس از يونانيان، فاز جديدتري از تعرض طبقه كارگر به سرمايه داري است. بايد منتظر خيزشهاي ديگري هم. از آلمان و انگليس گرفته تا آمريكاي مهد سرمايه داري بازار آزاد. فازي كه در آن مبارزات شكل متفاوت تري به خود خواهد گرفت.

اين، تازه اول كار است. جهان روزهاي پر تنشي پيش رو دارد!…

.


.

بقيه عكسها را اينجا ببينيد…