خوراک چپ
رنسانسی دیگر پیش روی جهان است…
آسانژ، زمانی برای دیدن واقعیتها
نوشته شده توسط سیاوش شهابی در پنج‌شنبه 18 نوامبر 2010

جولیان آسانژ، موسس ویکی لیکس

دادگاه سوئد با درخواست دادستان مبنی بر صدور دستور پیگرد قانونی جهت دستگیری جولیان آسانژ، موسس ویکی لیکس موافقت کرد. جولیان آسانژ از جمله مظنون به تجاوز جنسی است. دادستان کشور سوئد، “مارینه نی” در یک کنفرانس مطبوعاتی که امروز در وبسایت دادستانی منتشر شد گفته است: «من از دادگاه تقاضا کردم آسانژ بعنوان مظنون به اعمال تجاوز، آزار جنسی و استفاده از زور مورد پیگرد قانونی قرار گیرد.» جولیان آسانژ چند ماه پیش نیز ممکن بود در همین مورد به دادگاه احضار شود. #

این خبری است که روی شبکه های خبری منتشر شده است. گویا دمکراتهای خیلی قانونمدار از اینکه فردی مظنون به اعمال تجاوز شده قدری ناراحت شده اند. البته قدری که چه عرض کنیم، خیلی هم ناراحت شده اند. حالا این عالیجنابان دمکرات خیلی حواس جمع به حقوق مردم، می خواهند موسس ویکی لیکس را محاکمه کنند به جرم اینکه ظاهرا مضنون است به جرمی که احیانا خیلی هم ناجور است. عالیجنابان دمکرات به سبک اسلاف قدیمی تر خود عمل می کنند. دارند کسی که پته اشان را روی آب ریخته، اول آبرویش را می برند تا بعد بگویند اساسا کسی که مرتکب چنین جرم بدی می شود، حرفهایش هم سندیت ندارد. آنهم در به قول خودشان دمکرات ترین کشور دنیا تا مو لای درز نرود.

موضوع بر می گردد به افشای اسناد بسیار مهمی در مورد جنگ عراق و افغانستان که باعث رسواییهای زیادی شده است. تنها در یک مورد، افشای بیش از ۹۲ هزار سند سری ارتش آمریکا درباره جنگ افغانستان خشم مقامات واشینگتن را برانگیخت. اسنادی که بخش‌هایی از آن به «نقش ایران در بی‌ثباتی افغانستان» پرداخته بود. مدیران وب‌گاه ویکی‌لیکس که اخبار پشت پرده را افشا می‌کنند، این اسناد را از طریق روزنامه‌های نیویورک تایمز آمریکا، گاردین بریتانیا و مجله اشپیگل آلمان در اختیار عموم قرار دادند. اسناد منتشر شده حاوی جزئیات دقیق جنگ افغانستان در سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰ و از جمله نقش ایران در بی‌ثباتی این کشور بود. #

با این حال در حالی که وزارت دفاع آمریکا، ارزیابی خسارت‌های ناشی از انتشار هزاران سند سری درباره جنگ افغانستان توسط وب‌گاه ویکی‌لیکس به هفته‌ها زمان نیاز دارد، ویکی‌لیکس مدعی شد که هنوز ۱۵ هزار سند محرمانه دیگر در اختیار دارد. رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا انتشار این اسناد توسط وب‌گاه «ویکی‌لیکس» را برای جان سربازان آمریکایی، متحدان و طرفداران این کشور در افغانستان بطور بالقوه خطرناک دانسته و هشدار داده است که به اعتبار ایالات متحده در جهان لطمه خواهد زد. مقام‌های آمریکایی از وب‌گاه ویکی‌لیکس خواسته‌اند پانزده هزار سند محرمانه دیگر را که در مورد جنگ افغانستان در اختیار دارند، منتشر نکند. این اسناد غیر از هفتاد و پنج هزار سندی است که هفته گذشته از طریق سایت ویکی لیکس به رسانه‌ها درز کرد.

ویکی لیکس، با افشای صدها هزار صفحه اسناد

همچنین در بخشی از این اسناد به ارزیابی ارتش آمریکا از دخالت ایران در عراق در آن سال ها مربوط می شود که بر اساس آن سپاه پاسداران حمایت های زیادی از شبه نظامیان شیعه عراقی کرده است. در این اسناد آمده است که سه آمریکایی که ایران آنها را سال گذشته به اتهام ورود غیرقانونی به خاک ایران دستگیر کرد، در حوالی مرز توسط ماموران ایرانی “ربوده شدند.” دولت آمریکا هیچگاه چنین اتهامی را علیه ایران مطرح نکرده است. در یک مورد دیگر در یکی از اسناد مذکور جزئیات واقعه هدف قرار گرفتن یک هواپیمای بدون سرنشین آمده که نظامیان آمریکایی آنرا سرنگون کرده بودند و نوشته اند که به ایران تعلق داشته است.

بجز این موارد، ویکی لیکس در فاصله 3- 4 سال تاسیس اش بیش از یک میلیون سند از جنگ در افغانستان گرفته تا اسامی اعضای یک حزب دست راستی در  انگلیس، از اسناد پروژه اتمی ایران گرفته تا حساب سازیهای بانکهای ایسلندی برای بالا کشیدن پول مردم تا لیست سیاه دولت استرالیا برای بستن سایت های اینترنتی و غیره و غیره را منتشر کرده است.

حالا ما باید باور کنیم دادگاهی که به خاطر مضنون بودن به اعمال تجاوز، آزار جنسی و استفاده از زور برای جولیان آسانژ راه می اندازند خیلی واقعی است. دنیای دمکراسی، آنطور که شایسته اش است و همواره در مقابل مخالفین و افشا کنندگان جنایاتش عمل کرده، برای آسانژ پرونده سازی می کند و البته یادش نمی رود که از عباراتی چون احتمالا و مضنون به خوبی استفاده کند. فکر می کنید در دنیای اینترنت و نزد کاربرانش چقدر این حرکات واقعی به نظر می آید؟ اکنون میلیونها نفر بر خلاف تصور حاکمان، می دانند که سناریوی نوشته شده برای آسانژ، تنها برای مقابله با افشاگریهای دیگر یا دیگران است. اما نسل جدیدی که امروز در دنیا برای دنیایی بهتر می جنگد، در مقابل این طنزهای سیاسی خم به ابرو نمی آورد. دنیا به اندازه کافی عوض شده که مردم، یعنی توده های عظیم 7 -8 میلیاردی جمعیت جهان ناراضی باشند و اوضاع هم به اندازه کافی به چپ چرخیده است که بجای نعره های نظم نوینی، ما افشاگریهای ویکی لیکسی را می بینم که از مقامات پنتاگون تا جمهوری اسلامی را به خشم آورده است. نسل جدید دنیای امروز این است.

باید در مقابل دادگاه نمایشی آسانژ ایستاد. به نظر من موضوع فقط به خود او مربوط نیست. آسانژ و ویکی لیکس سمبل آزادی بیان و افشای جنایات حکومتها در عصر جدید است. هر چقدر که بخواهند او را تحت فشار قرار دهند، جامعه ای که در پی آزادی واقعی است هم تحت فشار قرار می گیرد. اما دنیای دارد پوست می اندازد.