خوراک چپ
رنسانسی دیگر پیش روی جهان است…
پروژه اتمی، هاشمی و بازگشت به قدرت
نوشته شده توسط سیاوش شهابی در جمعه 3 دسامبر 2010

در اطلاعات افشا شده اخیر توسط ویکی لیکس، دو سند منتشر شده که از زوایای مختلفی قابل بررسی است. سند اول، به افشای درخواست سران کشورهای عربستان و بحرین از آمریکا برای حمله نظامی به ایران می پردازد که نگران پروژه اتمی جمهوری اسلامی هستند و سند دوم، به زعم برخی، حاوی اطلاعاتی در مورد علل سکوت هاشمی – موسوی در طی ماههای اخیر است و آن را به خانه نشینی جنبش سبز ربط داده اند. این سند از نزدیک بودن مرگ خامنه ای پرده برداشته و از قول هاشمی رفسنجانی آمده است که خامنه ای به سرطان خون در مرحله پایانی مبتلاست و در ماه‌های آینده خواهد مرد. دو سوال اینجا مطرح می شود. نخست، در جنگ جناحی رژیم که از خرداد 88 به اوج خودش رسیده، رفسنجانی چقدر برای بازگشت به قدرت شانس دارد؟ دوم، با توجه به قدرت و اعتبار رفسنجانی در بین برخی کشورها و بخصوص کشورهای حوزه خلیج فارس، ترورهای اخیر در تهران را چقدر با این فرضیه می توان جور در آورد که باند هاشمی، برای تاخیر در روند پروژه هسته ای و الف) دادن يك پالس قوي به دانشمندان هسته ای كه در زمينه هسته‌اي با دولت فعلی همكاري نكنند و ب) دادن اطمینان خاطر به سران کشورهای حوزه خلیج فارس از تاخیر یا توقف موقت برنامه هسته ای و بدست آوردن رای مثبت آنها در روند مذاکرات هسته ای آینده، که خود در قدرت خواهد بود، دست به چنین ترورهای زده است.

امروز، نیک آهنگ کوثر نیز، طی نوشته ای گفت:

یک منبع معتبر امروز به من گفت که هاشمی رفسنجانی در پیش از انتخابات ۱۳۸۴، یکی از نزدیکان خودش را به سراغ دولت‌های اروپایی فرستاد تا به آنها بگویید که اگر رئیس جمهوری شود، «غنی‌سازی» را متوقف خواهد کرد. بر اساس گفته این منبع، فرد مذاکره کننده با اطمینان به اروپایی‌ها گفته بود که چون هاشمی رئیس جمهوری خواهد شد، مذاکرات هسته‌ای را موقتا تعطیل کنند.

با توجه به این نقل قول، آیا می توان اسناد این دو موضوع را بهم وصل کرد و به تحلیلی رسید؟ سوال این هفته نشریه جوانان کمونیست شاید به این موضوع بپردازد.

.

+ همونطور که قبلا تویت کرده بودم، شخصا فکر می کنم قتل دانشمندان هسته ای، کار باند هاشمی باشه. کشته شدن این افراد طبق اخبار منتشر شده، به یک کار دقیق اطلاعاتی نیاز داشته و من نقش سازمانهای اطلاعاتی مثل موصاد رو که عنوان میشه، نکته ای انحرافی می دونم که رسانه های حکومتی باند خامنه ای هم از سر صهیونیسم ستیزیشون دارن علمش می کنن.

++ باز هم اگر بخوایم موارد بالا رو بمنا قرار بدیم، باید بگم جمهوری اسلامی و دستگاه اطلاعاتیش در شکننده ترین دوران خودش قرار داره. اگر با اجرای طرح یارانه ها، مردم به خیابان بیان، جمهوری اسلامی که هیچ، باند هاشمی و موسوی هم نمی تونن مردم رو مهار کنن.