خوراک چپ
رنسانسی دیگر پیش روی جهان است…
لیلیا برای همیشه!
نوشته شده توسط سیاوش شهابی در چهارشنبه 21 اکتبر 2009

امروز فیلم تحسین شده لیلیا برای همیشه ( lilya 4-ever ) از یک کارگردان سوئدی به نام لوکاس مودیسون دیدم. فیلمی تاثیر گذار که روایت گر یکی از دردناکترین فجایع دنیای وارونه سرمایه داری است که در آن، کودکان به خشنترین شکل ممکن استثمار می شوند. تجارت سکس، و مخصوصا تجارت کودکان، پدیده جدیدی مختص به جوامع سرمایه داری است که می توان آن را بعد از تجارت نفت، یکی از سودآورترین فعالیتهای تجاری در دنیا دانست.

داستان درباره لیلیا دختر 16 ساله ایست که با مادرش زندگی تلخی را در یکی از بلوکهای آپارتمانی حومه یکی از شهرهای اروپای شرقی می گذراند. بعد از مدتی، قرار بر این میشود که او همراه با مادر و دوست پسر جدیدش، به آمریکا برود اما ناگهان برنامه عوش میشود و مادرش به او می گوید که نمی توانند وی را همراه خود ببرند. لیلیا به امید تماس مادرش، مجبور می شود همراه با خاله خود زندگی کند که او نیز، دختر را از خانه بیرون می کند و بعد از مدتی، نامه ای مادرش دریافت می کند که سرپرستی لیلیا را به سازمان امور رفاه اجتماعی سپرده است. لیلیا در تنهایی و بدون پول و حامی، اجبارا به تن فروشی روی می آورد. در نهایت پسری او را فریب می دهد و در شرایطی که لیلیا باور کرده که وی او را دوست دارد، درخواست همراهی با او و زندگی در سوئد را می پذیرد. اما لیلیای جوان و ساده، پس از مهاجرت به سوئد، خود را در دام فردی می یابد که او را به عنوان برده جنسی، وادار به هم خوابگی با افراد مختلف می کند. در نهایت دخترک با زیر فشار روحی و روانی فراوان، خودکشی می کند.

داستان این فیلم، به وضعیت هزاران کودکی می پردازند که سالانه، یا دزدیده شده و یا از سوی خانواده های خود فروخته می شوند تا به عنوان برده های جنسی، در کشورهای اروپایی یا امریکا مشغول به کار شوند و از این راه پولی آید خود یا خانوادشان کنند. گروههای مختلف مدافع حقوق بشر و مخصوصا حقوق کودک، مدتهاست که در این مورد به دولتها هشدار می دهند و از آنها می خواهند به هر شکل و توانی با این پدیده  مبارزه کنند.

از سازمانهای پیش رو در این مورد، کمپینی است در دانمارک با عنوان soroptimist danmark که اقدام به شناسایی و تحت مراقبت قرار دادن  افرادی می کند که به اشکال گوناگون به عنوان برده جنسی از انها سواستفاده می شود. یک لینک مفید دیگر.

این فیلم موفق به دریافت جوایزی از جمله جوایز 3 فستیوال جهانی ونیز، تورنتو و لندن شده است.

تریلر فیلم را از اینجا ببینید.

Lilya 4-ever1-thumb-500x714-561 (1)

Lilja-4-ever-2-thumb-500x351-563