خوراک چپ
رنسانسی دیگر پیش روی جهان است…
اینترنت اکسپلورر 9 هنوز خیلی کار دارد
نوشته شده توسط سیاوش شهابی در سه‌شنبه 14 دسامبر 2010

تقریبا 3 ماه از انتشار اینترنت اکسپلورر 9 می گذرد. دیروز که بعد از مدتها، از اینترنت اکسپلورر استفاده کردم، با پیغام ارتقایی مواجه شدم که پیشنهاد می داد نسخه جدید ie را نصب کنم. آخر صفحه خانگی من در اینترنت اکسپلورر، همان آدرس پیشفرض ie است و من تغییرش ندادم. من هم این کار را کردم تا ببینم مایکروسافت در عرصه انتشار ie چه تغییری ایجاد کرده.

بعد از نصب و استفاده، ظاهرش که خیلی خوب بود ولی بعد اصلا خوشم نیامد. همچنان عملکرد نادرست با بسیاری سایتها همچون توییتر (بخصوص با چهره جدید توییتر ) و فیس بوک و از همه مهمتر، ناسازگاری با وبلاگ خودم! گویی اصلا نمی توان به ie به لحاظ امنیت هم اعتماد کرد و هنوز جرات نکردم جیمیلم راباهاش چک کنم. نکته عجیب این بود که در سایتهای مختلف، بیشتر روی سرعت باز کردن صفحات تاکید شده بود، چیزی که من ندیدم. اما سرعت لود شدن صفحات بد نبود.

البته هنوز برای صحبت کردن در مورد ie9 زوده. مایکروسافت قول تغییرات گسترده ای داده و مثلا موتور پایه برنامه را از اول نوشته اند. یکی از قسمت هایی که در نسخه جدید اینترنت اکسپلورر با بهبودهای زیادی همراه خواهد بود سرعت پردازش جاوااسکریپت در این مرورگره که واقعا حیاتی است چون در دنیای وب 2، این خاصیت دارد در تمام سایتها استفاده می شود. در این زمینه آخرین نسخه فعلی اینترنت اکسپلورر یعنی IE8 در مقایسه با رقبای مطرحش مثل فایرفاکس ، گوگل کروم و سافاری به هیچ وجه موفق نبوده اما تصاویر جدیدی که منتشر شده است آن را در حد سایر مرورگرها قرار می ده.