خوراک چپ
رنسانسی دیگر پیش روی جهان است…
لیست قربانیان سنگسار در جمهوری اسلامی
نوشته شده توسط سیاوش شهابی در سه‌شنبه 11 ژانویه 2011

اخیرا کمیته بین المللی علیه سنگسار و اعدام لیستی از قربانیان حکم شریعه اسلامی سنگسار مربوط به سالهای 1980 تا جولای 2010 منتشر کرده است که در برگیرنده 69 مورد حکم قضایی سنگسار است که 21 مورد از این احکام به اجرا در آمده و 15 مورد نیز، با تبرئه متهمین، اجرا نشده است. در این لیست، به اجرای نزدیک به 109 مورد اجرای سنگسار اشاره شده است  و علاوه بر سکینه محمدی آشتیانی، نام 24 قربانی دیگر حکم سنگسار به چشم می خورد که اسامیشان از طریق رسانه ها منتشر شده است که تلاشها برای توقف و لغو این احکام ادامه دارد.

کمیته علیه اعدام و سنگسار در خصوص انتشار این فهرست یاداور می شود که: “تهیه لیست کامل و واقعی قربانیان سنگسار در جمهوری اسلامی ایران به دلیل سانسور دولتی و تلاش سازمان یافته جمهوری اسلامی برای مخفی کردن خبر سنگسارها کاری بسیار دشوار و پیچیده ای است. ” این کمیته یاداور شده است که لیست قربانیان به مراتب بیشتر از این آمار است و فهرست قربانیان تهیه شده، علارغم گسترده ترین سانسورهای پلیسی چه در جریان فعالیتهای این کمیته برای نجات محکومین و چه از طریق رسانه ها و نهادها و ارگانهای خبری و حقوق بشری تهیه شده است. این کمیته اذعان دارد که این لیست تمام قربانیان سنگسار در جمهوری اسلامی نیست.

کمیته علیه اعدام و سنگسار در پایان خاطر نشان کرده است که این لیست در حال تکمیل شدن است و از کلیه کسانی که اطلاعات بیشتری در باره اسامی قربانیان سنگسار دارند درخواست کرده است که هر اطلاعات اضافه یا جدیدتری در این زمینه دارند به اطلاع این کمیته برسانند.

برای مشاهده لیست کامل، از سایت کمیته علیه اعدام و سنگسار دیدن کنید