خوراک چپ
رنسانسی دیگر پیش روی جهان است…
مدافعین حقوق سیاسی بعضی از بشرها!
نوشته شده توسط سیاوش شهابی در سه‌شنبه 11 ژانویه 2011

با مجتبی سمیع نژاد وارد نزاعی شدم که انصافا باعث شد خوب او را بشناسم. موضوع از اشتراک یک خبر شروع شد. خبری که یکی از گفته های زهرا رهنورد را تیتر کرده بود و جوری بیان کرده بود که گویی دنیا مدافعی راستین تر، حق تر و درست و حسابی تر از وی به خود ندیده. خرده گرفتم و نوشتم مگر مدافع و فعال حقوق بشر کم داریم که باید حرفهای این دست به جنایت آلوده ها اینطور زیر نورافکن برود و تریبون بهشان داده شود.

تصویر برای دیدن سه کامنت باقی مانده بین من و مجتبی ویرایش شده

جواب آمد که ما به فعالیتهای هر فردی که در راستای حقوق بشر باشد احترام می گذاریم! خوب این خیلی خوب است. در ادامه می پرسم خوب برادر جان چطور مثلا شما سراغ مینا احدی نمی روید که اکثر رسانه های معتبر دنیا از گاردین و اشپیگل و سی ان ان ایشان را به عنوان یک چهره مدافع حقوق بشر می شناسند و نزدشان اعتبار دارد؟

اینبار جواب آمد که خیر ایشان دروغگو هستند و مخصوصا سر موضوع خبر آزادی سکینه، این دروغگویی مشخص شد و باقی بحث که نه آقا اینطور نیست. مینا احدی چیزه دیگری گفت و همین شماها فقط آنچه را که می خواستید عنوان کردید و موضوع چیزه دیگری بود. به هر حال، بحث به جایی نرسید و ایشان که توانایی دفاع از اتهامی که به مینا احدی زد را نداشت، تمام کامنتهای رد و بدل شده را هم پاک کرد! از یک مدافع و فعال حقوق بشر مدافع سرسخت آزادی بیان بعید است نه؟!

به هر حال، بنده مشخصا سوال کردم که حالا گیریم حرف شما اصلا درست. آیا مینا احدی که پرونده فعالیتش کاملا مشخص است، یعنی فعالیت و کردارش از فردی مثل رهنورد انقدر بی ارزشتر است که حرفهای کسی که قوانین شریعه اسلامی جاری در قانون اساسی جمهوری اسلامی را قبول دارد و از آن دفاع می کند ( قوانینی که کوچکترین و کمترین حقوقهای فردی هر بشری که در ایران زندگی می کند را زیر پا له می کند) بهش تریبون می دهید ولی به مینا احدی که دنیا شاهد فعالیتش برای دفاع از جان انسانهاست نه؟

مجتبی سمیع نژاد مشخصا در جای جای گفتگو همراه با پز مدافع حقوق بشری اش از رهنورد دفاع می کرد به مثابه یک انتخاب سیاسی (انتخاب سیاسی شخص رهنورد به عنوان یک اصلاح طلب حکومتی). به وی خاطر نشان کردم شما فقط دارید انتخاب سیاسی خودتان را بیان می کنید و این هیچ ربطی به دفاع از حقوق بشر ندارد. برایش نوشتم، شما مدافع حقوق بشر نیستید. شما مدافع انتخاب سیاسی بعضی از بشرها هستید…

.

+ مجتبی کل کامنتهای رد و بدل شده را پاک کرد. لابد چون می دانست گفته هایش بی اساس است و جایی برای دفاع ندارد.
به هر حال، صفحه ای که در آن گفتگو کردیم موجود است. اینجا

++ مجتبی  امروز (18 ساعت بعد از انتشار این پست) گفت عکسی که از صفحه فیس بوک شخصی ام منتشر کرده ای بردار! منهم نوشتم خبری که تو صفحه فیس بوکت گذاشتی، خبریه که در سایت رهانا منتشر شده. نشون دادن این خبر عمومی ربطی به صفحه شخصی شما نداره. کل صفحه شما رو که نشون ندادم. دوم، اگر نتونی از حرفی که زدی دفاع کنی، پس چرا اون رو بیان می کنی؟ تهدید کردند از صفحه شخصیشان بیرونم می کنند. نوشتم شما حرفی زدی که توانایی دفاع از اون رو نداری و من از حق قلمم برای بیان نظرم استفاده کردم. شما با این قضیه مشکل بنیادی داری. / در نهایت مجتبی بنده را همانگونه که از یک مدافع حقوق سیاسی برخی بشرها بر می آمد، از صفحه فیس بوکش بیرون کرد. کسی که نتواند از گفته های خودش دفاع کند، می خواهد از کدام حقوق بشر دفاع کند؟ خوشحالم یک ترسو و دروغگو من را از میان لیست دوستان مجازی اش حذف کرد.