خوراک چپ
رنسانسی دیگر پیش روی جهان است…
اینترنت آزاد، واقعیتی پیش روی ما!
نوشته شده توسط سیاوش شهابی در جمعه 14 ژانویه 2011

این مقاله را اختصاصا برای سایت خودنویس اماده کردم. ولی بخاطر اهمیت موضوع، در وبلاگ خودم قرار می دهم و برای چند سایت دیگر نیز ارسال می کنم.

مدتیست به خاطر اعمال شدیدتر محدودیتهای اینترنت در ایران، امکان فعالیت در این شبکه را به شکلی که قبلا داشتم از دست داده ام. سرعت پایین و فیلترینگ وسیع سایتها ( بجز سرویس دهنده های ایمیل، تمامی سایتهایی خبری و سیاسی و اجتماعی چون تویتر و فیس بوک که به آنها سر می زنم و در آنها فعال هستم فیلترند، این یعنی 99 درصد اینترنت برای من مسدود است ) و عدم عملکرد درست و مناسب نرم افزارهای فیلترشکن باعث شده تا فعالیت در اینترنت برایم به کابوسی تبدیل شود.

اما  به جرات می توان گفت راههای بسیار زیادی را می توان یافت تا این محدودیت را رفع کرد. ولی بسیاری از این راه حلها، نیازمند داشتن دانش حتی برنامه نویسی کامپیوتر است و برای کاربران عادی، دردسری است که به ارزشش نمی ارزد. همچنین بعد از صرف وقت زیاد، متاسفانه بیشتر این راهها برای فعالیتهای حداقل شخص خودم مناسب نبودند چون خوده این راه حلها، دارای محدودیتهایی بودند.

مثلا من برای بسیاری از آشنایان همواره سایتهایی ارزان قیمت را ثبت می کنم و با یک اسکریپت ساده به زبان php، فیلترشکنی را در آن قرار می دهم. این فیلترشکن اما تنها برای مرور سایتهای اینترنتی مناسب است و نمی توان با کمکش فایلی را داونلود نمود یا ویدیوهای یوتوب را مشاهده کرد. نمی توان از فیس بوک یا تویتر استفاده کرد. نمی توان وارد وبلاگ شخصی شد و پست فرستاد و محدودیتهای بسیار دیگر.

ایران یکی از کشورهایی که اینترنت را شدیدا سانسور می کند

همچنین می توان از برخی نرم افزارهای remote desktop نیز برای دور زدن فیلترینگ استفاده کرد. به این شکل که دو نفر که یکی داخل و دیگری خارج از ایران است، نرم افزاری را روی کامپیوتر خود نصب می کنند و با در اختیار داشتن نام کاربری و رمز ورود مخصوص برنامه، می توانند کنترل کامپیوترهای یکدیگر را در اختیار بگیرند و به این ترتیب، فردی که در ایران است، از اینترنت فردی که خارج از کشور است استفاده کند. اما این کار نیز نیاز به دانش تقریبا بالایی در امر کامپیوتر و اینترنت دارد و فردی که کامپیوتر خود را در اختیار نفر اول قرار می دهد، خودش دیگر نمی تواند از کامپیوترش استفاده کند.

همچنین می توان در کل، سروری خارج از کشور تهیه کرد و با نصب یک سیستم عامل، امکان ریموت روی ان را فراهم کنید. این شیوه، بخصوص برای حرفه ایهای اینترنت کاربرد فراوانی دارد.

همچنین می توان از سرورهایی که ip و port های رایگان در اختیار می گذارند استفاده کرد. برنامه های زیادی هستند که اینطور سرویسها را می توانند شناسایی و معرفی کنند اما متاسفانه سرعت و عملکرد امنیتی این ها هم قابل اعتماد نیست و همچنین خیلیها اصولا بلد نیستند این شماره ها به چه دردی می خورند و چگونه می توان از آنها استفاده کرد.

شرکتهای زیادی هم وجود دارند که اکانتهای رایگان ولی محدودیت دار vpn می دهند اما هر کدام مشکلات و معایب خود را دارند. هر چند حرفه ایهای کامپیوتر و اینترنت می توانند باز هم از اینها به بهترین شکل استفاده کنند، اما یک کاربر ساده اینترنت، با چالش بزرگی در استفاده از این نوع سرویسها روبرو می شود و عملا این سرویس های رایگان نیز بدرد نمی خورند.

پس چه باید کرد؟

نگران نباشید، راههای بسیار زیادی برای دور زدن فیلترینگ در ایران وجود دارد که با پیشرفت تکنولوژی، این راه حلها دارند روز به روز بیشتر و بیشتر هم می شوند و عملا میلیونها دلار هزینه فیلترینگ اینترنت را دود می کنند. من در اینجا، با تست راههای مختلف دور زدن اینترنت، می خواهم نشان دهم کاربران در ایران، با چه محدودیتهای شدیدی مواجه هستند و همچنین بهترین راههای دور زدن فیلترینگ را هم با هم مرور کنیم. این را باید یادور شد که بجز دو مورد اول، تمامی راههای دیگر دور زدن فیلترینگ در ایران الزاما نیازمند داشتن کمی دانش اینترنت و نرم افزار است. همچنین بزرگترین چالشی که پیش روی کاربران اینترنت در ایران است، سرعت کم اینترنت است که به تنهایی، عاملی است برای عدم دسترسی ساده به این دنیای مجازی. پس من، ساده ترین راهها را مرور می کنم و در نهایت به بهترین انتخاب، یعنی استفاده از سرویسهای vpn می رسم.

فید(خوراک)خوانی

خوراک وب یکی از ساده ترین راهها برای دور زدن فیلترینگ و دسترسی گسترده و بدون هیچ گونه محدودیتی به مطالب منتشر شده بر روی سایتها و وبلاگهاست. توضیح خوراک و خوراک خوانی کمی پیچیده است. اما قضیه اینجور است که وب سایتها و وبلاگها، خروجی خاصی از مطالب را ارائه می کنند که شما با کمک آن، می توانید بدون مراجعه مسقیم به سایت یا وبلاگ، محتوای آن را با یک برنامه واسطه دیگر ببینید. در اسطلاح، به این امکان وب سایتها و بلاگها feed یا در زبان فارسی خوراک می گویند. همچنین این سرویس را با نام rss نیز می شناسیم. سایتها و وبلاگها، با همین عنوانهای فید، rss یا خوراک، لینک دسترسی به این سرویس را در اختیار کاربران قرار می دهند. برای مثال، سایت خودنویس دسترسی به خوراک سایت خود را اینگونه به نمایش گذاشته است:

لینک rss خودنویس مشخص است!

شما کافی است، آدرس این خوراکها را بدست آورید. ( در اینجا، آدرس خوراک سایت خودنویس این چنین است: http://www.khodnevis.org/persian/feed/index.1.rss ) سپس باید از برنامه واسطه ای برای نمایش محتوای مطالب استفاده کنید. اگر شما یک حساب جیمیل دارید، ساده ترین برنامه خوراک خوانی را نیز در اختیار دارید. برنامه Google Reader

ابتدا وارد حساب کاربری خود در Gmail شوید. در منوی بالا و سمت چپ حساب جیمیل، گذینه Reader را پیدا کنید و روی آن کلیک کنید. در پنجره جدید باز شده، از منوی سمت چپ، روی Add a subscription کلیک کنید و آدرس فید سایتی که بدست آورده اید را وارد کنید وOk را بزنید. حالا خوراک سایت خودنویس اضافه شد. شما بدونه استفاده از هر برنامه فیلتر شکنی، می توانید از هم اکنون مطالب سایت خودنویس را تنها با وارد شدن به حساب جیمیل خود بخوانید.

پرنده ای که دیگر آزاد نیست!

فریگیت (Freegate) را با آرم کبوتری سفید در زمینه ای آبی رنگ همگان می شناسند. این برنامه پرکاربردی ترین برنامه دور زدن فیلترینگ اینترنت تا قبل از تیر 88 در ایران بود. اما اکنون نرم افزار فریگیت بجز 3 سایت صدای آمریکا، رادیو فردا و فیس بوک ( که مورد اخیر هم با محدودیتهای زیادی روبرو شده و به سادگی نمی توان دیگر از آن استفاده کرد ) اجازه دسترسی به هیچ وب سایت دیگری را نمی دهد. البته این از لطف کمپانی Dynamic Internet Technology است که حداقل امکان دسترسی به فیس بوک را از ایرانیها نگرفته. این روزها، فیس بوک برای ایرانیان کل اینترنت است و فریگیت یکی از بهترین نرم افزارهایی است که با قدرتی باور نکردنی امکان استفاده از فیس بوک را فراهم کرده است. اما محدودیت نرم افزار فری گیت از سال گذشته و هم زمان با اعتراضات مردم ایران آغاز شد و شرکت خدمات دهنده درست بعد از حوادث 30 خرداد، مدعی شد به دلیل حجم بالای درخواست، دیگر امکان سرویس دهی ندارد و برای همین سرویس خود را به روی کشور ایران بسته است. فریگیت را نمی توان در سیستم عاملهای غیر ویندوزی مورد استفاده قرار داد. از دیگر نقاط ضعف این برنامه، امکان شکستن و دستکاری هسته برنامه است که به هکرها این اجازه را می دهد تا این برنامه را علاوه بر اینکه یک فیلترشکن است، به تروجانی (برنامه جاسوسی) خطرناک نیز تبدیل کند. برای همین، این برنامه را همواره باید تنها و تنها از خوده سایت ارائه دهنده اش دریافت کرد. اگر نمی دانید تروجان چیست یا اطلاعات کافی در این مورد ندارید، این مقاله حتما را بخوانید.

قایقی روی سیاره آبی

دومین نرم افزار کاربردی، اولترا سرف (Ultra surf) است که این روزها نسخه 10 به بعد این برنامه (آخرین نسخه در حال حاضر 10.06 است) کاربرد بسیار بالایی نزد کاربران ایرانی پیدا کرده است. اما این برنامه در بسیاری اوقات عملکرد مناسبی ندارد و با سرعتی پایین، حتی با سرویسهای اینترنت پرسرعت adsl با سرعت 512 کیلوبایت ( با سرعت داونلود 180 کیلوبایت در ثانیه ) هم نمی توان با آن به راحتی کار کرد. این نرم افزار عملا در سرویسهای ای دی اس ال بسیاری از isp های تهران همچون پارس آنلاین مسدود شده است. بخصوص اینکه به هیچ عنوان نمی توان از این نرم افزار در سرویسهای اینترنت تلفنی (dile-up) استفاده کرد. همچنین امکان ارسال اطلاعاتی بیشتر از حجم 300 کیلوبایت با اولترا سرف مقدور نیست. نمی توان با این برنامه وبلاگ نویسی کرد یا در فیس بوک عکس و ویدیو به اشتراک گذاشت. نمی توان ایمیل چک کرد و فایلی فرستاد. خلاصه فقط و فقط می توانید صفحات اینترنتی را ببینید و خدمات دیگر محدود شده است. اولترا سرف را نیز همچون فریگیت نمی توان در سیستم عاملهای غیر ویندوزی به کار گرفت. این برنامه نیز با ضعف امکان شکستن و دستکاری هسته خود مواجه است که به هکرها این اجازه را می دهد تا این برنامه را علاوه بر اینکه یک فیلترشکن است، به تروجانی (برنامه جاسوسی) خطرناک نیز تبدیل کنند. برای همین، این برنامه را همواره باید تنها و تنها از خوده سایت ارائه دهنده اش دریافت کرد. اگر نمی دانید تروجان چیست یا اطلاعات کافی در این مورد ندارید، این مقاله حتما را بخوانید.

اژدهای آبی وارد می شود!

برنامه بعدی نرم افزار چینی پاف (Puff) است. این برنامه تا مدتی پیش عملکردی بسیار عالی و با امنیت بالایی داشت. سرعت مناسب و امکان دسترسی به سایتهای مختلف تحت پروتکلهای امنیتی خاص از نقاط مثبت این نرم افزار چینی بود. این نرم افزار تقریبا باگ امنیتی نداشت و اینترنتی بدون محدودیت و ایمن را در اختیار کاربران قرار می داد. اما تقریبا 2 ماهی هست که دیگر در اکثر isp ها همچون پارس انلاین و شاتل و داتک و رسپینا کار نمی کند و به سرور خود نمی تواند متصل شود. این محدودیت به نظر از طرف خوده شرکت ارائه دهنده خدمات این نرم افزار نیز می باشد چرا که نسخه های اولیه پاف، رایگان بود اما از نسخه 3 به بعد، بابت ارائه خدمات هزینه ای معادل 16 دلار برای یکسال را طلب می کند. پاف را می توان از طریق ماشین مجازی wine در سیستم عاملهای لینوکسی همچون اوبونتو نصب کرد و مورد استفاده قرار داد. این برنامه پر قدرت، سرعتی باور نکردنی در اختیار کاربر قرار می دهد و محدودیتهای سرعت دیگر نرم افزارهای فیلترشکن را نداشت.

موش کوری که نقب می زند!

تونل را شاید بتوان قدرتمند ترین نرم افزار در رده برنامه های فیلترشکن دانست. این نرم افزار تحت زبان برنامه نویسی جاوا نوشته شده است و تحت هر شرایطی و هر زمانی به سرورهای پرقدرت خود متصل می شود و می توانید اطمینان داشته باشید که هنگام کار، با مشکل قطعی نیز مواجه نشوید. تونل برای عبور از فیلترینگ، از تکنولوژی منحصر بفردی استفاده می کند که در آن، اطلاعات کاربر را علاوه بر کدگذاری، بصورت فشرده بین کامپیوترهای مبدا و مقصد رد و بدل می کند. این، اجازه می دهد تا سرعت اینترنت شما خیلی مشغول نشود. چون 100٪ تحت جاوا نوشته شده است، این برنامه قابل استفاده در سیستم عاملهای ویندوزی و لینوکسی و حتی اندرویید موبایل است. توسعه تونل اما به کندی پیش می رود و برای این برنامه، از سال 2006 تا کنون نسخه جدیدی ارائه نشده است!

اما نقطه ضعف این برنامه سرعت پایین اش است. به نظر این هم به دلیل محدودیتهایی است که بر روی برخی آی پی و پورتهای اینترنتی اعمال شده است چون سرعت تونل بر خلاف برنامه های دیگر، در isp های مختلف متغیر است. به این خاطر، این برنامه تنها در ساعاتی از طول روز عملکرد مناسبی دارد و در اکثر مواقع، جوابگو نیست. من با تست این برنامه با اینترنت پر سرعت بیشتر از 360 کیلوبایتی چند شرکت از جمله پارس آنلاین، داتک، آسیا تک، شاتل و رسپینا تنها توانستم با سرعت باورنکردنیه 14 و حداکثر 20 کیلوبایت فایلی را از سرور سایت اوپرا دانلود کنم. این یعنی من در حالت عادی، می توانم با سرعت نزدیک به 100 کیلوبایت در ثانیه فایلی را دریافت کنم اما با تونل، در حد سرعت اینترنت تلفنی! اما به هر حال، تونل جایگزین بسیار مناسبی برای نرم افزارهایی چون اولتراسرف و فری گیت است.

vpn، دریچه ای به جهان محدود شده اینترنت

در واقع vpn پدیده جدیدی نیست. هر کدام از برنامه های بالا که معرفی شدند، همگی از این پروتکل استفاده می کنند با این تفاوت که رابط کاربری آن، یک نرم افزار است و این نرم افزار عمومی با سطح وسیع دسترسی اش، طبیعتا محدودیتهای خاص خودش را دارد. مثلا همگی از سرعت پایینی برخوردار هستند و امنیتشان را هم نمی توان کاملا تایید کرد. اما من واژه vpn را از این رو عنوان می کنم چون وقتی می گویی vpn همه می دانند که منظورت نرم افزار فیلترشکن مثلا اولترا سرف نیست. همچنین این واژه، بر اختصاصی بودن این سرویس نیز تاکید دارد. یعنی vpn شما منحصر به خودتان است و بصورت عمومی دیگران به آن دسترسی ندارند. از این رو، سرعت و امنیت این سرویس خیلی بیشتر است.

این روزها، شرکتها و گروهای زیادی اقدام به فروش اکانتهای vpn در سطحی وسیع می کنند. اما اینکه چقدر می توان به این سرویسها اعتماد کرد خودش بحث جدایی است و باید توجه داشت که در خرید vpn باید به شدت محتاط بود. رژیم به سادگی با ایجاد سرورهایی در خارج از کشور و فروش اکانت vpn می تواند به شناسایی فعالین و هر کسی که در فضای مجازی فعالیت می کند بپردازد. اینجا دیگر بلوف وزیر اطلاعات رژیم اسلامی که مدعی بود می توانند رمز ایملیها را بشکنند، رنگ واقعیت به خود می گیرد. چون شما هنگام اتصال به یک سرویس دهنده vpn، تمامی اطلاعاتتان را به آن منتقل می کنید و چون سرویس شما مختص به خودتان است و اطلاعاتتان در میان انبوهی از کاربران مخفی نمی ماند، خودتان را در معرض خطر قرار می دهید. بخصوص وبلاگ نویسان و فعالین سیاسی که در اینترنت به صورت وسیع کار می کنند، باید مراقب انتخاب خود باشند.

در زیر، یکی از شرکتهای بین المللی و مطرح در فروش اکانتهای vpn معتبر را برای آشنایی بیشتر معرفی می کنم. بدیهی است، این فقط یک معرفی است و  نویسنده مسئولیتی در قبال انتخاب تهیه vpn و هر گونه عواقب احتمالی استفاده از خدمات این شرکت ندارد.

( libertyvpn.net ) این شرکت بین المللی دارای سرورهایی در کشورهای آمریکا، کانادا، انگلستان و آلمان است و عمده فعالیتش کمک به رفع محدودیتهای اینترنت در کشورهایی است که بر روی اینترنت خود محدودیت اعمال می کنند و به نوعی اینترنت را سانسور می کنند. همچنین این شرکت بر حفظ حریم خصوصی افراد تاکید بسیار زیادی دارد. این شرکت خدمات خود را در دو سطح http و https ارائه می دهد. از تفاوت این دو سرویس همینقدر بدانید که مورد دوم، کلیه اطلاعات رد و بدل شده بین کامپیوتر کاربر تا کامپیوتر مقصد را کاملا کد گذاری کرده و به این ترتیب، امنیت فوق العاده بالایی را ایجاد می کند طوری که جز شما و کامپیوتر مقصد، کسی نمی تواند اطلاعات را دیده یا رمزگشایی کند. همچنین این شرکت خدمات خود را بر روی پورت های قدرتمندی ارائه می دهد که هرگز قابل مسدود شدن نیست.

اما یک مشکلی وجود دارد. به نظر این شرکت، به دلیل تحریمهای اعمال شده، ایران را در لیست سیاه خود قرار داده و اکانتهای وی پی ان خود را به ایرانیان نمی فروشد! اما راهایی برای رفع این محدودیت نیز وجود دارد. با گشت و گذار در این سایت و مطالعه اطلاعاتی که روی آن است، می توانید اطلاعات دقیقتری در مورد vpn ها و موارد استفاده از آنها را بدست آورید.

راههای زیادی وجود دارد

سایت نوفیلتر یکی از بهترین مراجع برای مرور این راه حلها است و می توانید به تیف وسیعی از امکانات دور زدن فیلترینگ دسترسی داشته باشید. همچنین می توانید درصفحه ایران پراکسی در فیس بوک عضو شوید و جدیدترین فیلترشکنها و همچنین اکانتهای رایگان vpn متعلق به مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران را در اختیار داشته باشید. گروه ایران پراکسی از سال 82 تا کنون نزدیک به 70 میلیون فیلترشکن را منتشر کرده است. البته در حال حاضر، این گروه به خاطر محدودیتهای مالی با مشکلاتی مواجه است.

چنان که مشاهده می کنید، راه حلهای زیاد و مختلفی برای عبور از سد فیلترینگ در ایران وجود دارد. این تازه امکاناتی است که تنها برای وبگردی معرفی شده است و اگر به دنبال امکاناتی برای وبلاگ نویسی و فعالیت در سایتهای اجتماعی نظیر فیس بوک و تویتر باشید، با تیف گسترده و متنوعی از خدمات مواجه می شوید. نویسنده، متعهد می شود که این راه حلها را به مرور به خوانندگان معرفی خواهد کرد. خلاصه اینکه، شما انتخابهای فراوانی دارید و نیازی نیست نگران فیلترینگ اینترنت باشید!