خوراک چپ
رنسانسی دیگر پیش روی جهان است…
50 اعدام طی سه هفته گذشته در ایران
نوشته شده توسط سیاوش شهابی در جمعه 14 ژانویه 2011

روز گذشته جمهوری اسلامی ایران اعلام كرد كه ٧ نفر را به اتهام نگهداری مواد مخدر و یك جوان را به اتهام تجاوز در زندان اوین اعدام كرده است و امروز ٥ نفر دیگر در خرم آباد اعدام شدند. این اقدام دستگاه قضایی جمهوری اسلامی در ادامه اعدامهای گسترده در هفته های اخیر در شهرهای مختلف کشور است. جمهوری اسلامی روز ١٣ آبان ٧ نفر را در كرمانشاه اعدام کرد، ٤ دیماه ٦ نفر و ٧ دی علی صارمی و علی اكبر سیادت دو زندانی سیاسی را اعدام كرد. روز ١١ دی ٤ نفر در سیستان و بلوچستان و همان روز ٨ نفر در قم اعدام شدند. ١٨ دی ٤ نفر در اصفهان، ٢ نفر در بروجرد و یك نفر در شیروان اعدام شدند. روز ١٥ دی نیز یک نفر را در ملاء عام در مركز شهر تهران به دار آویختند، در حالیکه مدتها بود اعدام علنی کنار گذشته شده بود. برخي اخبار نیز حاكی از اعدام مخفیانه ١٠ نفر در زندان مشهد و ١٢ نفر در زندان زاهدان است. همچنین اعلام شده است که بزودی در مشهد حكم قطع دست دو نفر اجرا میشود.

در این مدت حسین خضری، زندانی سیاسی را از زندان ارومیه به تهران منتقل كرده اند و مسئولین زندان به خانواده حسین گفته اند برای اجرای حكم اعدام به تهران منتقل شده است. امروز نیز خانواده وی اعلام کردند ظاهرا او اعدام شده است. جان زهرا بهرامی در خطر جدی است. رژیم حكم اعدام زهرا را قطعی كرده و هر لحظه امكان اجرای این حكم هست. جان حبیب لطیفی، حبیب گلپری پور، جعفر كاظمی و محمد علی حاج آقایی نیز در خطر جدی است.

افزایش امار اعدامها و نیز فشار بر فعالین سیاسی و اجتماعی و اعمال محدودیتهای شدید بر فعالیت خبرنگاران و روزنامه نگاران، ار تشدید بحرانهای داخلی در کشور نیز حکایت دارد. گزارش‌ها و آمار در سطح جهان، جمهوری اسلامی ایران را در زمینه اجرای حکم اعدام در مقام دوم بعد از کشور چین جای داده است. در طول سه دهه گذشته جمهوری اسلامی ایران همواره جزو چند کشوری بوده که بالاترین آمار اجرای احکام اعدام را دارند.

با توجه به این موج اعدامها، سازمانها، شخصیتها و نهادهای متعددی از جمله کمیته بین المللی علیه اعدام و سنگسار در ایران طی اقدامی، روز شنبه 29 ژانویه برابر با 9 بهمن ماه سال جاری را بعنوان روز اعتراض سراسری و همه جانبه علیه احکام صادر شدۀ اعدام، در حمایت از زندانیان سیاسی و برای لغو مجازات اعدام تعیین نموده اند و فراخوانِ حرکتهای اعتراضی گسترده ای را در سراسر جهان صادر کرده اند.

.

+ این فهرست شامل نام و شرح وضعیت کسانی است که هم اکنون به خاطر اندیشه، فعالیت مدنی و یا عمل سیاسی مسالمت آمیز خود که پیش یا پس از انتخابات ریاست جمهوری 1388 انجام داده اند در گوشه و کنارِ کشور در بند هستند. این لیست را وسیعا منتشر کنید.