خوراک چپ
رنسانسی دیگر پیش روی جهان است…
تغییر در تونس، اعدام در ایران
نوشته شده توسط سیاوش شهابی در یکشنبه 16 ژانویه 2011

ارتش تونس، در برخی شهرها به مردم پیوست

در حالیکه دنیا وقایع ایران را همچنان زیرنظر داشت و و دنبال می کرد، اتفاقی عظیم در تونس افتاد و دولت دیکتاتور از قدرت ساقط شد. جوانان تلاش دارند تا کنترل محلات و شهرها را بدست بگیرند و در مقابل موج خشونت ارتش بایستند. آنها با یک ماه مبارزه جانان در مقابل بیکاری شدید، گرسنگی مطلق، خفقان، ارتشاء، سرکوب و سلب حقوق مدنی، بن علی، دیکتاتور این کشور را فراری دادند و حالا به دنبال آینده ای روشنتر هستند. بن علی رئیس دولت تونس به عربستان سعودی فرار کرد. مردم به زندانها حمله و زندانیان را آزاد کردند. در نتیجه درگیریهای امروز 16 ژانویه نیز، 37 نفر جان خود را از دست دادند. رئیس جمهور موقت تونس هنوز از قدرتی برخوردار نیست و ارتش، در برخی شهرها به مردم پیوسته است.

ده ها نفر از مردم تونس در هفته های اخیر در حمله نیروهای امنیتی به تظاهرکنندگان ضددولتی کشته شدند. تظاهرات گسترده در تونس در ابتدا در اعتراض به بیکاری گسترده، فساد دولتی و افزایش قیمت مواد خوراکی برپا شد و در نهایت حکومت بن علی را هدف گرفت. این اعتراض ها پس از آن شروع شد که یک جوان بیکار در اعتراض به ممانعت پلیس از فروش سبزیجات در کنار خیابان، خود را آتش زد. در عین حال، شورای قانون اساسی این کشور اعلام کرد که فواد المبزع، رئیس مجلس، به عنوان رئیس جمهوری موقت عمل خواهد کرد و انتخابات ریاست جمهوری باید ظرف شصت روز برگزار شود. امشب 16 ژانویه نیز جوانان از طریق شبکه های اجتماعی اینترنتی چون فیس بوک تویتر و نیز رسانه های محلی و ملی تونس، با به تن کردن یونیفرمهای سفید رنگ، کار برقراری امنیت در برخی شهرها را به عهده گرفتند.

صفحه فیس بوک تونسیها را که نگاه می کنی، همزمان با انتشار آخرین اخبار، با پیامهای شادباش دیگر جوانان دنیا از آمریکای جنوبی تا مصر و اردن و فرانسه و ایران و ژاپن مواجه می شوی و تازه بعضیها راهکار می دهند و می گویند که جوانان چکار می توانند بکنند! این واقعیت را حتی رسانه های چون بی بی سی و سی ان ان هم اذعان می کنند. تو گویی جنبشی جهانی برای آزادی و خلاصی از شر دیکتاتورها دارد شکل می گیرد. رهایی دیگر در بند خطهای مرزهای کاذب دولتها نیست و آغاز گر این جنبش جوانان خاورمیانه از ایران تا تونس هستند. همین حالا هم دیکتاتورهای خاورمیانه ترس برشان داشته و از بحران و ناامنی در خاورمیانه داد سخن به میان آورده اند. حق هم دارند. مردم امنیت دزدی و چپاولشان را دارند از بین می برند. همانقدر که جوانان ایران برای علی خامنه ای خط و نشان می کشند، جوانان مصری هم برای حسنی مبارک. و به نظر، این خجسته ترین رویدادی است که در آغاز سال 2011 روی داده است. حالا باید منتظر موج این اعتراضات در کشورهای شمال آفریقا و تا ایران بود.

اما همچنان که تونس برای تغییر می جنگد، ایران همچنان اثیر موج اعدام جوانان است. حسین خضری، فعال سیاسی امروز صبح در زندان ارومیه اعدام شد. در طول سه هفته گذشته، با امار اعدامهای این چند روز، نزدیک به 80 نفر در ایران اعدام شده اند. رژیم اسلامی در بحرانی نا علاج، اعدام را راه خلاصی از این وضعیت دانسته. می خواهد با اعدام، جامعه را به تمکین بکشاند و طرح یارانه هایش را پیش ببرد. اما این خیالی خام است. هر چقدر هم که رژیم آماده باشد، هر چقدر توحش و قصاوتش بیشتر باشد، باز هم شانسی در مقابل موج اعتراضات پیش روی جامعه ایران ندارد. نمی تواند فرار کند.

حكومت اسلامي، حكومت بعد از خيزش انقلابي ۸۸ است. ديده است كه مردم ميتوانند به هر بهانه اي و در هر شكافي به خيابان بريزند و ميليوني شعار مرگ بر ديكتاتور و مرگ بر جمهوري اسلامي سر دهند. ديده است كه آماده باش و مانور چند هزار بسيج و جاني و قمه كش، براي ساكت كردن مردم خشمگين بهيچ وجه كافي نيست. ديده است كه همان مردم عليرغم اينكه رهبري مستقيم انقلابي و سرنگوني طلبي نداشتند اين حكومت را تا لبه سقوط قطعي عقب راندند. همه اينها را ديده اند و بر خورد لرزيده اند و اكنون نيز كابوس انقلاب و خيزش دوباره مردم رهايشان نميكند. جمهوري اسلامي به بن بست رسيده است. هر دو جناحش اين بن بست را مي بينند. جناح حاكم و سرانش مدام در وحشت خيزش دوباره مردم بسر ميبرند. جوانان این کابوس را به واقعیت تبدیل خواهند کرد.