خوراک چپ
رنسانسی دیگر پیش روی جهان است…
پرونده یک جنایت!
نوشته شده توسط سیاوش شهابی در دوشنبه 24 ژانویه 2011

در دی ماه سال ۸۲ حدود ۲۰۰ نفر از کارگران مجتمع ذوب مس نیروک در روستای خاتون آباد شهر بابک کرمان، با پایان گرفتن کار ساختمانی و اجرایی این مجتمع از کار اخراج می‌شوند. کارگران در اعتراض به این اقدام، همراه خانواده‌های‌شان دست به تحصن زدند و در روز شنبه ۴ بهمن ۱۳۸۲ پس از نه روز تحصن و نتیجه نگرفتن مذاکرات‌شان با مسئولین، اقدام به بستن جاده خاتون آباد – شهر بابک نمودند.

نیروی انتظامی در این هنگام وارد عمل شد و با اعمال خشونت، کارگران و خانواده‌های‌شان را پراکنده کرد و در نتیجه آنها در مقابل فرمانداری شهر بابک تجمع کردند اما اینبار علاوه بر نیروی انتظامی، با استفاده از هلی‌کوپتر به سرکوب کارگران پرداخته و تجمع آنها به گلوله بسته می‌شود که در نتیجه، به دستگیری و زخمی شدن تعداد زیادی از کارگران و نیز کشته شدن چهار نفر به نام‌های ریاحی، جاویدی، مهدوی و مومنی به همراه دانش آموزی بنام پورامینی منجر می‌شود.

این اتفاق زمانی روی می‌دهد که دولت اصلاحات در حال اجرای طنز گفتگوی تمدن‌ها بود و هیچ گونه حمایتی از کارگران تحت پوشش پیمانکار تابعه دولتی نمی‌نماید. همچنین، اخبارسرکوب خونین کارگران خاتون آباد، در میان سر و صدای تحصن نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس در حاشیه ماند.

در پی شکایت بازماندگان کشته شده‌ها، پرونده‌ای در دادگستری شهر بابک تشکیل شد که با گذشت چند سال، از نتیجه دادگاه هنوز خبری نشده است. از طرف دیگر در پی نامه اعتراضی کنفدراسیون بین المللی اتحادیه‌های آزاد کارگری به محمد خاتمی رییس جمهور وقت جمهوری اسلامی ایران، در مورد کشتار کارگران اعتصابی در استان کرمان مورخ ۶ فوریه ۲۰۰۴ میلادی، نگرانی این کنفدراسیون که ۱۵۱ میلیون کارگر را نمایندگی می‌کند از کشتار حداقل ۴ نفر و زخمی شدن ۴۰ نفر در روز شنبه ۲۴ ژانویه اعلام می‌کند.

جالب اینکه در این نامه که توسط یک نهاد کارگری خارجی ارسال شد، جزییات واقعه بسیار کامل‌تر از سایر خبرگزاری‌های داخلی و سایت‌های مستقل شرح داده شده است. در این نامه آزادی کارگران دستگیر شده و رسیدگی به پرونده مسببین حادثه درخواست گردیده شد و خواستار حق آزادی اعتصاب برای کارگران گردید. این کنفدراسیون در پایان این نامه اعلام کرد چاره‌ای جز شکایت به کمیته آزادی تشکل سازمانی جهانی کار ندارد که در پی این شکایات پرونده‌ای در دادگاه تشکیل شد ولی همچون پرونده شکایت بازماندگان کارگران کشته شده، نتیجه‌ای عاید نگردید.