خوراک چپ
رنسانسی دیگر پیش روی جهان است…
ضرورت انقلاب و نقش شبکه‌های اجتماعی، گفتگو با امید حبیبی نیا
نوشته شده توسط سیاوش شهابی در دوشنبه 31 ژانویه 2011

مردم تونس از هفته‌ها پیش، بر سر فقر و بی کاری و نبود آزادی‌های سیاسی و اجتماعی دست به قیام علیه دولت وقت زدند و با حضور در خیابان‌ها، موجبات فرار و سرنگونی دولت پیشین را فراهم آوردند. هر چند هنوز از باقی ماندن عناصر وابسته به دولت قبلی ناراضی هستند و در خیابان‌ها حضور دارند و قدم به قدم دارند به خواسته‌هایشان می‌رسند یا ان را طلب می‌کنند. کما بیش این اتفاق دارد در مصر هم می‌افتد و روز جمعه ۲۸ ژانویه برخی چهره‌های اپوزیسیون مصر مانند البرادعی، وارد این کشور شدند. مردم ایران و بخصوص جوانان، اما با حساسیت دارند وقایع این دو کشور را دنبال می‌کنند و حتی در شبکه های اجتماعی، درصدد کمک تئوریک به جوانان این دو کشور هستند. بخصوص در قبال مصر، شاهدیم که فعالان ایرانی سرکار آمدن یک حکومت اسلامی را به آنها هشدار می‌دهند که این باعث بحث‌های داغی بین موافقان و مخالفان شده است. با امید حبیبی‌نیا، روزنامه نگار و پژوهشگر ارتباطات در این باره گفتگو کرده‌ام که در سایت خودنویس منتشر شده است.

قسمتی از این مصاحبه را می خوانید:

سیاوش شهابی: آقای حبیبی‌نیا چه اتفاقی در تونس و مصر دارد می‌افتد؟

امید حبیبی نیا: آن‌چه در این لحظه می‌توان گفت این است که در هر دو کشور یک انقلاب و تحول اجتماعی گسترده در جریان است. در هر دو کشور به فاصله کوتاهی جنبش های زیرزمینی و نیمه علنی که تحت فشار دیکتاتوری بودند موفق شدند تا خواسته‌های جنبش خود به خودی اولیه را رادیکال‌تر و سازمان یافته‌تر بکنند. در تونس به دلیل وجود احزاب آلترناتیو و به ویژه سطح تعامل سیاسی که بین نیروهای سیاسی وجود داشته است به نظر می‌رسد که چشم انداز گذار به دمکراسی بسیار روشن باشد زیرا در این کشور احزاب چپ و دمکرات موفق شده‌اند تا وارد عرصه تاثیرگذاری بر روند تحولات بشوند. در تونس مردم فریب اصلاحات دیرهنگام و نمایشی را نخورده اند و همچنان در خیابان حضور دارند. این حضور هر روز و بی‌وقفه در خیابان سبب می‌شود تا ماشین سرکوب نهاد قدرت از کار بازبماند. از سوی دیگر مردم نشان می‌دهند که خواستار سرنگونی کامل رژیم و استقرار یک حکومت تازه هستند و نه عوض شدن روبنای ظاهری قدرت. در مصر نیز کمابیش همین جریان در حال وقوع است، یعنی پس از سخنان حسنی مبارک و تشکیل دولت جدید باز هم مردم مصر به تظاهرات خود ادامه دادند و به این هم بسنده نکردند بلکه کنترل بخش هایی از شهر را به دست گرفتند و خود را مسلح کردند.

متن کامل مصاحبه

.

+  بی بی سی فارسی در یک حرکت غیر حرفه ای و مغرضانه، خبر تظاهرات علیه موج اعدامها و نیز حمایت از زندانیان سیاسی در ایران را که در چند شهر افغانستان برگزار شده بود، به عنوان تظاهرات ضد ایرانی در چند شهر افغانستان منتشر کرده است. این کاری بسیار زشت است که به نفرت ملی و قومی دامن می زند.