خوراک چپ
رنسانسی دیگر پیش روی جهان است…
بالاترین در خدمت بعضیها!
نوشته شده توسط سیاوش شهابی در پنج‌شنبه 18 مارس 2010

نوشتن در مورد یک سایت اجتماعی سخت است. نظر موافق یا مخالف در مورد این سایتها بحثهای زیادی به همراه دارد. اگر موافق بنویسید مخالفین موضع می گیرند و اگر مخالف، موافقین. قضیه در مورد سایت بالاترین اما کمی پیچیده تر است. این رسانه به اصطلاح آزاد، تمامی درهای نقد و بررسی را به روی کاربران بسته است. تقریبا خواسته ای و طرحی که از سوی کاربران ارائه شود مورد توجه قرار نمی گیرند. مدیران با رای قاطع خود پیش می روند و برخی از مدافعین با این ادعا که شما هزینه های سایت را نمی دهید پس ساکت شید، جلوی ار بحث و نقدی را می گیرند. طبیعتا وقتی مدیران هم از هر پاسخی کوتاهی می کنند، ما اینطور قضاوت می کنیم که نظر آنها هم چنین است.

تاکنون مطالب زیادی در نقد شیوه مدیریت سایت بالاترین نوشته شده است و تقریبا در مقابل مدیران هم هیچ پاسخی نداده اند. این نوشته اما تنها در نقد عملکرد این سایت تک قطبی نیست. می گویم تک قطبی چون به شدت معتقدم این سایت در خدمت بعضیهاست است. دلیلش را دارم. البته دنبال این نباشید تا با بررسی وضعیت شماره حساب بانکی یا بعضی روابط مدیران این فرضیه را به اثبات برسانم.

فرضیه من: بالاترین در خدمت بعضیها
دلایل:
1) درست چند ساعت بعد از قیام روز 6 دی (عاشورا) در شرایطی که تقریبا از ایران اکثریت کاربران به سایت دسترسی نداشتند، در شرایطی که بسیاری از فیلترشکنها کار نمی کردند و به سختی امکان ارسال عکس و فیلم و گزارش وجود داشت و بعضا با کمک دوستانی در خارج از کشور این کارها صورت می گرفت، قبل از ایجاد موضوع داغ در مورد وقایع عاشورا، موضوع داغی با عنوان تاکید جنبش سبز به مبارزه بی خشونت ایجاد و بیشتر از لینکهای وقایع روز عاشورا، در این مورد لینک منتشر شد. بیشتر اصلاح طلبان از مقابله مردم با اوباش جمهوری اسلامی هراس داشتند و دارند.
2) تقریبا هر خبری مربوط به اصلاح طلبان با انعکاس فراوانی در بالاترین منتشر می شود. بخش زیادی از کاربرانی که چنین لینکهایی را منتشر می کنند یا امتیاز می دهند، عمر اکانتشان کمتر از 5 ماه است. نکته اینکه تقریبا از تیرماه امکان ثبت نام در بالاترین به جز یک مورد که مدت کوتاهی بود هرگز وجود نداشته است.
3) تقریبا بیشتر لینکهایی که در نقد اصلاح طلبان باشد، راهکارهای مبارزه در خیابان و دفاع شخصی می دهند توسط مدیران یا بمباران بخشی از کاربران به سرعت برق و باد حذف می شوند.
4) اکانت بسیاری از کاربران منتقد رژیم به دلایل کاملا جزئی به یکباره بسته می شوند. این عمل تا آنجا پیش رفت که با اعتراض بخش زیادی از کاربران روبرو شد.
5) کاربرانی در بالاترین هستند که با حتاکی، توهین و بی احترامی به دیگران زیر لینکها بحث می کنند، منفی می دهند و در مقابل مدیران بالاترین تنها به نظاره چنین حرکاتی می نشیند. اما کافی است که منتقد رژیم چیزی بگوید تا با مسدود شدن دسترسی کاربریش روبرو شود.
6) اگر آقای تاجزاده اتسه کند ایجاد موضوع داغ و پرداختن به ان اوجب واجبات است اما اگر در مورد روز زن، چهارشنبه سوری و یا هر حرکتی که جوانان در حال آماده شدن برای ان هستند موضوع داغی ایجاد شود، به محض مشاهده توسط مدیران حذف می شود.
7) اگر در بالاترین بنویسید در مقابل عوامل تا دندان مسلح رژیم اسلامی که مثل آب خوردن در خیابان جوانان را می کشند و کتک می زنند چگونه از خود محافطت کنید، لینکتان به خاطر ترویج خشونت حذف می شود.
8) اگر در بالاترین در نقد و افشای اصلاح طلبان در زمان قدرت بنویسید، لینکتا سریعا با بمباران کاربرانی که معلوم نیست چگونه در طول 24 ساعت روز فعال هستند حذف می شود.
9) برای مدیران بالاترین اصلا مهم نیست یک لینک چقدر امتیاز اورده یا بازدید کننده داشته است. نظر کاربران اصلا مهم نیست. لینک اگر قرار است حذف شود حتما این اتفاق خواهد افتاد. بالاخره قوانین مهمترند چون اینها خیلی قانونمدار هستند.
10) جمهوری اسلامی تلاش زیادی کرد تا واژه زندانی سیاسی را از ادبیات سیاسی ایرانیان حذف کند اما نتوانست. بالاترین هم به جای زندانی سیاسی واژه اسرای سبز را حلوا حلوا می کند.
11) مدیران بالاترین در مقابل انتقادات هیچ عکس العملی از خود نشان نمی دهند. در مقابل نظرات کاربران هم همینطور. اینها به سبک بعضیها که امیدوارم ان کسی دستش هم فلج شود به هیچ کسی پاسخگو نیستند.
12) شما بنوسید…