خوراک چپ
رنسانسی دیگر پیش روی جهان است…
بالاترین، بحثها و جدلها…
نوشته شده توسط سیاوش شهابی در یکشنبه 28 مارس 2010

امروز صبح کامنتی روی وبلاگ دیدم که خودشو یکی از کاربرای مسدود شده بالاترین معرفی کرده بود و در اون خواسته تا برای یک به اصطلاح اعتصاب در بالاترین اطلاع سرانی کنیم. داستان بالاترین به نظر من زیادی داره کش پیدا می کنه و  واقعا جای سوال داره که مدیران در پی چه هستن  و چرا جواب قانع کننده ای به کاربرای معترض نمی دن؟

البته مدیران، در تاریخ 24 مارس بالاخره در وبلاگ بالاترین جوابی داده و طرحی آزمایشی معرفی کردن (اینجا) که بر خلاف نظرات نوشته شده، به نظر چندان کارایی ندارد. نمی توانید در سایت مهمی چون بالاترین، همه چیز را فقط به اراده و وجدان کاربران بگذارید. ای کاش جامعه ایران، جامعه ای اختناق زده نبود و همه زیر سقف یک فرهنگ مترقی و انسانی، به نقد مباحث یکدیگر می نشستیم و انتقاد پذیر بودیم اما فعلا چنین نیست. در طول 9 ماه گذشته، یک لینک در نقد مثلا موسوی، تنها چند لحظه پس از ارسال، با منفی تعدادی فورا حذف می شد. موارد بسیاری را می توان مثال آورد. جریان قالب در بالاترین چه بخواهیم یا نه و چه به مذاق مدیران یا برخی کاربران خوش نیاید، به لحاظ سیاسی اصلاح طلبان هستند و در این میان به اعتراف خوده مدیران بالاترین، عملکرد حذف عقیدتی آنها به آزادی بیان در بالاترین لطمه زده و باعث شده کاربرانی که از نظر فکری و عقیدتی در اقلیت هستند از فعالیت در بالاترین خسته و عاجز شده و نهایتا منزوی شوند و از فعالیت دست بکشند. ( هر چند برای من یکی اینطور نبوده! )

به شخصه در طول روز با دها لینکی طرف هستم که از محتوای آنها اصلا خوشم نمی آید اما به جرات می گویم استفاده از دکمه منفی در طول 3 سال کاربریم، هنوز به رقم 10 هم نرسیده است! اما آیا همه مثل هم هستند؟ به قول معروف 5 انگشت دست مثل هم هستند؟ آیا فرهنگی که در بین همه ما هست، این اجازه را می دهد واقعا به این اصل بالاترین عمل کنیم که:

اگر باور دارید مطلبی قوانین بالاترین را نقض می‌کند یا شامل دیگر گزینه‌های رأی منفی است به آن رأی منفی بدهید. در غیر این صورت، آرام و آهسته از کنار لینک رد شوید و اجازه دهید بقیه تصمیم بگیرند.

برای مثال موافقین آقای موسوی یا کروبی به طور مثال چند بار چنین کرده اند؟ چند بار از منفی خبر غیر واقعی در مواجه با یک نقد استفاده نکرده اند؟ چند بار اجازه داده اند تا نقدها را دیگران هم بخوانند و تصمیم بگیرند؟ آیا امتیار منفی، در اینجا باعث عملکرد فرقه ای نشده است؟ آیا باز هم می توان همه چیز را به وجدان کاربران حواله کرد؟ به نظر من در این شرایط خیر.

من فکر می کنم رویه ای که مدیران بالاترین در پیش گرفته اند لطمه فراوانی به این سایت وارد کرده است. سایتی که به جرات می گویم اکثریت معترضین خیابانی این چند وقت از ان برای سازماندهی اعتراضات استفاده کرده اند چرا باید به چنین روزی بیافتد؟ چطور شده عده ای با ابزار دکمه منفی، به راحتی حقوق دیگران را زیر پا می گذارند و متاسفانه مدیران علارغم وعده ها، کاری صورت نمی دهند؟ بعضی وقتها اینطور تصور می کنم که مدیران بالاترین، خود به عنوان کاربر، با همین دکمه های منفی به مدیریت محتوای بالاترین می پردازند و اعمال سلیقه می کنند.

من فکر می کنم برای خلاص شدن از این وضعیت، بهترین کار حذف امکان منفی دادن است. اگر قرار است لینکی که خبرش غیر واقعی یا محتوایش خلاف قوانین سایت است حذف شود، بهتر است کسی به آن رای ندهد و مدیران خود وارد عمل شوند.

در ثانی، تیم مدیریت بالاترین به هر حال وظیفه ای را بعهده گرفته است که خود انتخاب کرده است. فکرش را بکنید کیفیت کار سایتهایی چون فیس بوک و توییتر و وردپرس هم که داوطلبانه و رایگان مشغول خدمات دهی هستند پایین بیاید و در مقابل اعتراض کاربران، این حرف زده شود که مگر شما هذینه ها را تامین می کنید که اعتراض هم می کنید! هر چند بخشی از هذینه این سایتها توسط برخی کمپانیها و اسپانسرهای پروزه های متن باز تامین می شود ( که بالاترین هم می تواند از چنین امکانی استفاده کند )، اما به هر حال در مقابل خواسته های کاربران هم به اندازه کافی احساس مسئولیت می کنند. به هر حال بالاترین در ایران، فعلا هم پای سایتهایی که نام بردم، است. مدیران باید بتوانند محتوای سایت را اسکن گرفته و بر اساس قوانین اعمال مدیریت کنند. باید بیشتر وقت بگذارند. وقتی قرار است در طول روز لینکهایی که به طور غیرقانونی با رای گروهی منفی حذف می شوند توسط تیم بالاترین مجددا بررسی شده و در صورتی که نقض واضح قانون یا خبر غیرواقعی بسیار روشن در آنها دیده نشود بازگردانده شوند، چرا زحمت کار را کمتر نمی کنید و کلا امکان منفی دادن را حذف نمی کنید تا بار اضافی کار خودتان هم کم شود؟

البته طرح فوق خودشم هم ایراداتی دارد. آیا مدیران واقعا انقدر وقت برای بررسی لینکهای حذف شده می گذارند؟ لینکهای حذف شده در کجا ثبت می شوند؟ کاربر خودش می تواند گزارش حذف لینکش را بدهد؟ اگر مدیریت بالاترین در زمان مناسب این بررسی و بازگردانی را انجام نداد چه می شود؟ بعد از بازگردانی لینک، جایگاهش آیا در صفحه اول لینکهای تازه خواهد بود؟ چه برخوردی با منفی دهندگان غیر قانونی صورت می گیرد؟ اینها سوالاتی است که مدیران از قبل به آنها پاسخی نداده اند.

اینکه این روزها، این همه بحث و جدل بر سر وضعیت مدیریت بالاترین در گرفته، تنها بر این موضوع دلالت دارد که وضعیت و موقعیت بالاترین برای کاربرانش حائز اهمیت است و در قبال احساس مسئولیت می کنند. امیدوارم مدیران به همان اندازه، برای کاربران نیز اهمیت قائل شوند.