خوراک چپ
رنسانسی دیگر پیش روی جهان است…
فراخوان احزاب اپوزیسیون به اعتصاب عمومی در کردستان
نوشته شده توسط سیاوش شهابی در سه‌شنبه 11 می 2010


5 زندانی سیاسی که صبح یکشنبه 19 اردیبهشت در زندان اوین اعدام شدند

پس از اعدام فرزاد کمانگر٬ شیرین علم هولی٬ مهدی اسلامیان٬ فرهاد وکیلی و علی حیدریان 5 زندانی سیاسی در روز یک شنبه 19 اردیبهشت ماه، فضای امنیتی بر اکثر شهرهای ایران از جمله شهرهای کردستان اعمال شده است. گزارشها از حکومت نظامی اعلام نشده ای در سنندج، کامیاران، اشنویه و دیگر شهرهای کردستان خبر می دهد. طبق اخبار، تا ساعت 3 بعد از ظهر روز دو شنبه 20 اردیبهشت، عملا امکان تماس تلفنی با برخی از شهرهای کردستان منجمله سنندج و کامیاران وجود نداشت و نیروهای نظامی بر اوضاع شهر کنترل ویژه ای داشتند.

این در حالی است که تلاش خانواده های اعدامیان و معترضین برای تحصن در برابر دانشگاه تهران از سوی نیروهای انتظامی که قبلا محل را محاصره کرده بودند، نا کام ماند. در همین حال تحصن اعتراضی دیگری از روز دوشنبه در شهر سلیمانیه عراق آغاز شده که به گفته آقای منوچهری ( یکی از بستگان شیرین علم هولی ) تا امروز  ساعت 5 بعد ازظهر ادامه خواهد داشت. رضا منوچهری همچنین در مصاحبه با بخش فارسی بی بی سی به اعتراضات پراکنده ای هم که در پیرانشهر، کامیاران، سقز، مهاباد و منطقه باغ شایگان سنندج شکل گرفته اشاره نمود.

در این بین، احزاب اپوزیسیون ایران از جمله دو سازمان کردستان حزب کمونیست ایران (کومله) و حزب کمونیست کارگری ایران، در بیانیه های جداگانه ای ضمن محکوم نمودن اعدامهای اخیر، از مردم در کردستان خواسته اند تا روز پنج شنبه 23 اردیبهشت ماه را به سر کارهای خود نروند. این احزاب در فراخوانهای جداگانه خود به موضوع اعدام این 5 زندانی سیاسی اشاره نموده اند و یادآور شده اند که:

” تاریخ حیات رژیم جمهوری اسلامی در ایران مملو از چنین جنایتهایی است، اما این بار و در شرایط سیاسی کنونی داس مرگ این رژیم به کار افتاده است تا ظرفیت و توانایی تحمل مردم کردستان را در متن بحران سیاسی کنونی بیازماید. پاسخ اولیه مردم کردستان به این آزمایش جنایتکارانه موجی از نفرت و بیزاری بود که امروز سرتاسر کردستان را فرا گرفته است. اما روشن است که برای بازداشتن رژیم  این هنوز کافی نیست. لازم است که نیروی اجتماعی گسترده تری به حرکت در بیاید و رژیم ىر مقابل اين جنايتهايش پاسخ قاطعانه تری بگیرد.”

کومله از جمله سازمانهای اپوزیسیون مطرح در کردستان است که سابقه مبارزاتی اش به سالهای 1357 و علیه حکومت گذشته ایران می رسد. این سازمان در فراخوان خود ازتمامی کارگران پیشرو، فعالین سیاسی، مبارزین متشکل در تشکلهای مدنی خواسته است تا متحدانه به این اعتصاب بپیوندند. در ادامه این بیانیه آمده است:

“ما از همگان میخواهیم که در این روز دست از کار بکشند. کارمندان ادارات دولتی و خصوصی بر سر کار نروند، کارگران کارگاهها و کارخانجات دست از کار بکشند. دانش آموزان مدارس ابتدایی و راهنمایی و دبیرستانها و دانشگاههای کردستان از حضور در سر کلاسهای درس خودداری ورزند، مغازه ها و بازارها همگی بسته شوند. بدین ترتیب یک اعتصاب عمومی و یکپارچه در همه کردستان به اجرا دربیاید و تنها آن مکانهایی باز باشند که نیازهای عاجل و تعطیل ناپذیر مردم را تامین میکنند. “