خوراک چپ
رنسانسی دیگر پیش روی جهان است…
نگاهی به سایت سبزلینک
نوشته شده توسط سیاوش شهابی در پنج‌شنبه 27 می 2010

شبکه اجتماعی «سبز لینک» که سایتی برای اشتراک گذاری مطلب و خبر است، اخیرا آغاز به کار کرده است و در ابتدای کار، ظاهرا مورد توجه زیادی هم قرار گرفته است. اولین روزی که تبلیغ سایت سبز لینک در بالاترین را دیدم، اینطور به نظرم رسید که شاید چیزی مثل سایت والاترین باشد که برادران ارزشی ساخته بودند و زیاد جدی اش نگرفتم. ولی کمی بیشتر در موردش خواندم و چندباری به سایت سر زدم، انصافا از شیوه فعالیتش خوشم آمد. اینکه مثلا لینکها با فرمول رای مثبت داغ می شوند بیشتر برایم مهم بود چون از امکان منفی که در بالاترین بود و تقریبا، صدای هر مخالفی را اوایل خفه می کرد و هنوز هم تقریبا این کار را می کند، خسته شده بودم. برای همین، اولین نکته مثبت سایت را در این مورد دیدم. اما اجازه بدید، سایت را دقیقتر نگاه کنیم و نکاتی را که دیده ام، بیشتر دقیق شویم.

به لحاظ فنی

1) در وحله اول، شخصا زیاد از ظاهر سایت خوشم نیامد. با آن لوگوی گنده ای که بالای صفحه است و چهار خبر یا لینک مهمی که نشان میدهد. همچنین رنگ و لعاب سایت هم برایم جالب نبود و اصلا با سلیقه من جور نیست. فکر می کنم اگر در رنگ بندی بیشتر دقت میشد و همینطور کل صفحه گسترده برای نمایش سایت مورد استفاده قرار می گرفت، خیلی بهتر بود. متاسفانه توجه بیش از حد به رنگ سبز، باعث شده تا کیفیت قالب سایت پایین باشد. رنگ سبز و سفید و سیاه، برای سایتهای اینترنتی آنهم چنین سایتی که مدام می خواهی بهش سر بزنی، زیاد جالب نیست. باید از رنگهای دیگری هم استفاده می شد.

2) چهار خبر، در بالاترین بخش سایت قرار گرفته که هنوز متوجه نشدم بر چه اساسی این خبرها انتخاب می شوند و آنجا قرار می گیرند. هنوز معلوم نیست روند امتیازها چطور است. مثلا حدنصاب رای برای رفتن یک لینک با دسته سیاسی به صفحه اول چقدر است؟ و چطور می شود یک لینک جز آن چهار لینک اصلی صفحه اول باشد. هیچ توضیحی در این مورد من در سایت و وبلاگ گردانندگان پیدا نکردم.

3) نکته مثبتی که سبزلینک دارد و من را فعلا به خود جذب کرده، شیوه رای دادن است. شما اگر از لینکی خوشتان بیاید، یک کلیک می کنید و امتیاز می دهید در غیر اینصورت، خشم و کینه ونفرتتان از یک موضوع یا دیدگاه سیاسی، باعث نمیشود از دکمه منفی برای خفه کردن صدای دیگران استفاده کنید چون اصلا دکمه منفی وجود ندارد!

4) به سادگی می توانید لینک مورد نظرتان را، پس از ثبت در سبزلینک به تویتر و فیس بوک بفرستید. زیر دکمه رای به لینک، دو گذینه دیگر هم وجود دارد که امکان ارسال به فیس بوک و تویتر را فراهم می کند. البته این خودبه خودی هیچ نکته مثبتی به حساب نمی آید. من شخصا اینطور بیشتر می پسندیدم که با ثبت ای دی تویتر و فیس بوک، مستقیما بدون دخالت انسانی، لینک به این سرویسها هم ارسال شود که البته خوده همین امکان، به مسائلی چون امنیت بالای سایت سبزلینک و نیز دیگر امکانات فنی سایت بر می گردد.

5) ایجاد تیم کاری به نظر من می تواند تجربه مفیدی در این دست سایتها باشد. شما می توانید یک گروه ایجاد کنید و در خصوص موضوعی مشخص لینکها را در آنجا جمع آوری و در اختیار دیگران بگذارید و همچنین با دیگران کار مشترک انجام دهید. این به بالاتر رفتن کیفیت کار افراد از جوانب زیادی، خیلی کمک می کند.

6) اما در کل، با وجود امکاناتی که این سایت دارد، به نظر می رسد نتواند جایگاه خاصی در بین کاربران حرفه ای تر پیدا کند. بیشتر امکانات سایت را، بجز رای دادن، فیس بوک در اختیار قرار داده است. آنجا هم شما لینک می فرستید و در موردش به بحث و تبادل نظر می پردازید، گروه ایجاد می کنید و خیلی کارهای دیگر. اگر هم بحث خبررسانی باشد، بالاترین دارد با تمام ایرادات اساسی، این کار را انجام می دهد و در همین حد، هم کاملا شناخته شده هست و هم امکاناتش فعلا مناسب است.

به لحاظ سیاسی

در همین ابتدای کار، سبزلینک یک ایراد اساسی اش را نشان داده است، اینکه زیادی به نفع یک جناح حکومت جمهوری اسلامی است. سبزلینک در معرفی خودش می گوید ” سبزلینک وابسته به هیچ جناح یا دسته سیاسی نیست. گروه سبز لینک ترجیح می دهد به عنوان یک حلقه ارتباطی میان شبکه اجتماعی گسترده ای عمل کند که رنگ سبز را به نشان اعتراض و حق طلبی برای خویش برگزیده است. ” اما معلوم نیست در همین ابتدای امر، چرا انقدر حجم لینکهایی که به جناح اصلاح طلبان جمهوری اسلامی مربوط می شود در اینجا فراوان است. و مهمتر اینکه در بخش اخبار مهم، چطور است که لینکهای آنان زیر نورافکن قرار گرفته؟ راستش این موضوع، فعلا باعث شده تا من نپذیرم این سایت، وابستگی سیاسی ندارد.

البته، از انصاف به دور است عنوان نکنم که هنوز، فعالین اپوزیسیون و دیگر مخالفان جمهوری اسلامی، چندان رغبتی به فعالیت در این سایت نشان نداده اند. شاید یک دلیلش عنوان سایت و نیز مشاهده حجم انبوه لینکهای اصلاح طلبانه باشد. چنین اتفاقی در بالاترین هم افتاده است با این تفاوت که در آنجا، بر خلاف ادعا، حمایت آشکار مدیران سایت از یک جناح جمهوری اسلامی هم مزید بر علت شده است ولی به هر حال، فعالیت در سایت بالاترین، از تیفهای سیاسی مختلفی تشکیل شده است.

اما با این وجود، به نظر می رسد حجم استقبال از سبزلینک در روزهای ابتدایی فعالیتش بالا باشد، چون بالاترین، آن جایگاه یک سال پیش خود را با سیاستهای نه چندان مطلوب مدیران سایت، تقریبا از دست داده است. نیز، اغلب کاربران سبزلینک تا اینجا، افرادی هستند که در بالاترین عضو نیستند. البته، فعلا صحبت در مورد استقبال کاربران از این سایت، خیلی زود است.

.

در آخر، به نظر من جدا از ملاحظات سیاسی، در همین ابتدای کار، سبزلینک یک ایراد اساسی دارد. اینکه هیچ توضیحی فعلا در باره شیوه فعالیت سایت و مدیریتش منتشر نشده است و کاربران هنوز نمی دانند دقیقا با چه سرویسی طرف هستند. البته، یک هفته برای محک زدن یک سایت اجتماعی خیلی زود است اما می توان به هر حال، ایده ابتدایی سازندگان را در نشر سایت به خوبی متوجه شد. این سایت هنوز برای پیدا کردن جایگاه خود در بین سایتهایی چون فیسبوک و بالاترین، راه دراز و سختی در پیش دارد.